Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Rychwale

Przy pięknej, słonecznej pogodzie rolnicy z powiatu konińskiego uczcili święto plonów.

Ze względu na nieprzychylną aurę, tegorocznych zbiorów do udanych zaliczyć nie można. Pomimo trudnych żniw, tradycji stało się zadość. W tym roku gospodarzem Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek była gmina Rychwał.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00. przy Domu Parafialnym Kościoła pw. Świętej Trójcy w Rychwale. Podczas mszy św. dziękczynnej sprawowanej w intencji rolników powiatu konińskiego, wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański poświęcił chleb, wieńce i dary dożynkowe.
Po nabożeństwie korowód dożynkowy z delegacjami gmin przeszedł ulicami Rychwała na Stadion Miejskie, gdzie odbyły się główne uroczystości obrzędowe.

Odbierający bochen chleba od tegorocznych starostów dożynkowych - Reginy Szymczak i Ireneusza Łaźnego - ich gospodarze: Starosta Koniński Stanisław Bielik i Burmistrz Gminy i Miasta Rychwał Jan Bartczak złożyli hołd rolnikom z powiatu konińskiego w uznaniu dla ich ciężkiej pracy oraz życzyli im zdrowia i pomyślności.

Nieodłącznym elementem powiatowych dożynek jest uhonorowanie najbardziej przedsiębiorczych rolników z powiatu konińskiego. Prezentacji 10 nominowanych do tytułu "Powiatowego Rolnika Roku" dokonał przewodniczący Kapituły, członek Zarządu Powiatu Konińskiego Zenon Paszek. Z rąk Starosty Konińskiego Stanisława Bielika oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Nowaka statuetki "żniwiarza" otrzymało pięciu z nich. Laureatami VIII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" zostali: Danuta i Tadeusz Jędro z Kazimierowa, Agnieszka i Jacek Krysztofik z Izabelina, Jolanta i Józef Nawroccy z Kuźnicy, Maria i Tadeusz Rybarczykowie z Lisewa oraz Andrzej Stasiak z Sompolinka.

Prawdziwą ozdobą Święta Plonów w Ślesinie stały się wieńce dożynkowe. Do konkursu na ten najpiękniejszy symbol żniwny zgłoszono ich 19. Najwyżej oceniono wieńce przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich: z Kopydłowa (gm. Wilczyn), Szyszyna oraz Półwioska Starego (gm. Ślesin).

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów ludowych i muzycznych. Na dożynkowej scenie zaprezentowały się "Bielanki" z Białej Panieńskiej, zespoły "Lawina" i "Sunligth" z gm. Stare Miasto, "Rytmix" z Goliny, zespół dziecięcy działający przy Domu Kultury w Kowalewku a także gość zagraniczny - grupa "Dörrberger" z Niemiec. O niepowtarzalną atmosferę uroczystości zadbała Orkiestra Dęta "Quantum" z Rychwała.

Dożynkom towarzyszyły wystawy rzeźby, płodów rolnych oraz sprzętu rolniczego. Urozmaiceniem festynowego programu było zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu "Miasteczko pełne gwiazd".

Tradycyjnie, rolnicze święto zakończyła zabawa ludowa. I choć Powiatowo-Gminno-Parafialne Dożynki przeszły już do historii, na długo pozostaną w pamięci ich uczestników.

Powiatowo-Gminne Święto Plonów w Rychwale