Ziemia Konińska uczciła obchody Światowego Dnia Turystyki

Mieszkańcy Konina i powiatu konińskiego aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Turystyki. Prawie tysiąc cyklistów wzięło udział w Rowerowej Masie Krytycznej. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się w pieszy rajd śladami Fryderyka Chopina pod hasłem "Spacerkiem po zdrowie". Kolejnej dawki amatorom aktywnej rekreacji dostarczyły rajd Bursztynowym Szlakiem Rowerowym oraz marsz Nordic Walking.

Dzień Turystyki obchodzony jest na świecie od 31 lat i ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie turystyki dla gospodarki, społecznych więzi i kultury. Obchodom, co roku przyświeca inne hasło. Tematem przewodnim tegorocznego święta stała się "Turystyka i Różnorodność Biologiczna".

W tym duchu odbywały się także wydarzenia wpisane w obchody Światowego Dnia Turystyki na Ziemi Konińskiej. Rozpoczęły się one ponad tydzień temu. Jednak oficjalne uroczystości, organizowane wspólnie przez Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe w Koninie i Lokalną Organizację Turystyczną "Marina", odbyły się 1 października. Spotkanie w Sali Ratuszowej konińskiego magistratu było okazją do podsumowania mijającego roku, wymiany doświadczeń i integracji środowiska turystycznego. Poza prezentacją dokonań samorządów w turystyce oraz działań LOT "Marina", jego uczestnicy wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Stefana Bosiackiego "Turystyka szansą rozwoju regionu konińskiego" a także obejrzeli reportaż filmowy "Wielka Pętla Wielkopolski. Szlak wodny Warta-Gopło". W drugiej części uroczystości wręczone zostały wyróżnienia za szczególne zasługi na rzecz rozwoju i promocji turystyki w subregionie konińskim.
Otrzymali je: poseł na Sejm RP Tomasz Nowak, Marek Matwijów, Stanisław Przygodzki, Marek Juszczak, Ewa Woźniak i ksiądz Jacek Laszczyk.

Światowe Dni Turystyki to święto ludzi aktywnych. Stąd, w pierwszy październikowy weekend było ono kontynuowane w duchu sportu i rekreacji. Z okazji otwarcia "Bursztynowego Szlaku Rowerowego", 2 października, amatorzy dwóch kółek pokonali 20 kilometrową trasę z Rudzicy do Ślesina. O dodatkowe atrakcje dla rowerzystów zadbali podczas festynu na przystani konińskie Starostwo, PTTK oraz Fundacja All For Planet.

Cykl wydarzeń wpisanych w tegoroczne święto turystyki zakończył 3 października marsz Nordic Walking z Wydawnictwem "Przegląd Koniński" i Starostwem Powiatowym w Koninie. Zwolennicy spaceru nordyckiego w niedzielny poranek wyruszyli z parkingu przed "Galerią nad Jeziorem". W marszu "po zdrowie" wzięło udział ponad 100 osób. Na najbardziej wytrwałych piechurów, po 5-kilometrowej wędrówce pod fachowym okiem instruktora, czekały na mecie atrakcyjne niespodzianki.

/fot. J. Sznajder, arch. Starostwa/

Ziemia Konińska uczciła obchody Światowego Dnia Turystyki