Skocz do zawartości

Październik

Zapal Znicz Pamięci 2010

Zanim był Katyń i Akcja AB - czyli wspólne działanie obu okupantów podczas II wojny światowej - była operacja Tannenberg. Już w pierwszych dniach września 1939 roku rozpoczęła się eksterminacja polskiej warstwy przywódczej. Na podstawie przygotowanych wcześniej list proskrypcyjnych na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce w ciągu niespełna dwóch miesięcy Niemcy zamordowali 20 tysięcy przedstawicieli polskich elit.

W Wielkopolsce pamiętamy o zamordowanych - w roku 70-lecia wybuchu II wojny światowej po raz pierwszy w niedzielę 18 X 2009 r. w południe w wyniku akcji społecznej "Zapal znicz pamięci" przypomniano ponad 140 miejsc straceń i kaźni Polaków. Data została wybrana symbolicznie, była to niedziela poprzedzająca rocznicę trzech dni (20, 21, 23 października 1939r.) kiedy to w 14 miastach Wielkopolski w publicznych egzekucjach zamordowano prawie 300 przedstawicieli wielkopolskich elit. Uczestnicy akcji przesyłali do Radia Merkury zdjęcia z odwiedzonych przez siebie miejsc - było ich przynajmniej 34.

Po raz drugi zapraszamy pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego do udziału w akcji "Zapal znicz pamięci". W tym roku będzie ona miała miejsce w południe w niedzielę 17 października. Celem akcji jest nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, którzy byli zabijani za to, że byli Polakami, patriotami i ludźmi aktywnymi społecznie, częścią elity kraju, ale także przypomnienie, że warunki okupacji w Wielkopolsce wcielonej do III Rzeszy Niemieckiej były daleko gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie, portretowanym w popularnych serialach. Chodzi o to, by nie opowiadano już niesprawiedliwego i nieprawdziwego dowcipu o tym, że w Poznaniu nie było konspiracji, bo była zabroniona. Chodzi o to, by dostrzec udział Wielkopolan w polskim państwie podziemnym, tajnym nauczaniu, powstaniu warszawskim czy podziemnych oddziałach polskiej armii nie tylko w tzw. Kraju Warty, ale i w GG.

Lista miejsc kaźni, przygotowana przez poznański IPN, znajdzie się na stronie internetowej Radia Merkury (www.radiomerkury.pl). Tam także umieszczone zostaną zdjęcia z przebiegu akcji, nadesłane przez słuchaczy. Akcja "Zapal znicz pamięci" jest organizowana z inicjatywy Radia Merkury - Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Poznaniu pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego jako przedstawiciela Wielkopolan. Ma charakter społeczny.
źródło: Radio Merkury

Zobacz także:
Centrum Informacji TurystycznejTłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w KoninieChopin w powiecie konińskimrozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie
© 2020 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting