Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w średzkiej Kolegiacie

Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego nawiązująca do znanych z historii sejmików szlacheckich odbędzie się w niedzielę (30 maja) w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Środzie Wielkopolskiej. Weźmie w niej udział starosta koniński Stanisław Bielik.

Sesja jest nawiązaniem do tradycji sejmików szlacheckich dla województwa poznańskiego i kaliskiego, które od początku piętnastego wieku zbierały się w średzkiej Kolegiacie. Jest też realizacją uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 24 września 2006 r,. zawierającej okolicznościowy apel w sprawie odnowienia tradycji Sejmików Wielkopolskich. Program, oprócz Mszy św. obejmuje wykład dr Michała Zwierzykowskiego na temat tradycji Sejmików Wielkopolskich oraz koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Collegium Musicum z Poznania, który wykona "Stabat Mater" Antonio Vivaldego. uczestnicy Sejmiku obejrzą też pokaz musztry Honorowego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach XV Pułku, który odbędzie się na Starym Rynku w Środzie Wlkp.