Samorządowcy z całej Polski spotkali się w Świdnicy

Kilkuset samorządowców z całego kraju bierze udział w I Ogólnopolskim Kongresie Regionów, który pod hasłem "Samorząd - Inwestycje - Rozwój" trwa od środy w Świdnicy (woj. Dolnośląskie).

Kongres Regionów rozpoczął się wręczeniem nagród w rankingu N-15 dla najlepszych prezydentów miast w Polsce. Pierwszą nagrodę otrzymał Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia. Jeden z najbardziej znanych polskich samorządowców wyprzedził prezydentów Rzeszowa i Krosna.
Samorządowe spotkanie zapewne byłoby większe, gdyby nie powódź, która wielu samorządowców wyeliminowała z udziału w kongresie. Tragiczna powódź zmobilizowała jednak wójtów, starostów, prezydentów i innych urzędników, którzy podczas spontanicznej zbiórki kupili symboliczne worki dla powodzian zbierając na ten cel 1700 zł. Pieniądze wpłacono na konto Caritas Polska.
Czwartek był pierwszym dniem spotkań panelowych. Z kilkudziesięciu propozycji każdy z samorządowców mógł w czterech turach wybrać jeden interesujący temat do dyskusji. Samorządowcy mogą wybierać spośród wykładów, zajęć warsztatowych i prezentacji dotyczących finansów jednostek samorządu terytorialnego, inwestycji i rozwoju samorządów, promocji miast i regionów oraz nowych regulacji prawnych.
Każdy dzień kongresu kończy ogólna dyskusja. W czwartek jej temat brzmiał "Polska 2030 a samorząd", a w piątek "Upartyjnienie samorządu". W Kongresie Regionów bierze udział wielu ekspertów zaproszonych zarówno przez organizatorów jak i firmy współpracujące z samorządami.

W Kongresie Regionów bierze udział Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie. Jest jedynym przedstawicielem samorządów wschodniej Wielkopolski.

Organizatorami Kongresu są Wydawnictwo Axel Springer Polska oraz Miasto Świdnica.