Maj

Komunikat Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Koninie z 28 maja, godz. 15.30

Prognozy dotyczące poziomu wody na dopływie do zbiornika retencyjnego na Jeziorsku są korzystne. Dziś (28 maja) osiągnął on wielkość 297 m3/s. Od wczoraj zrzut wody z akwenu wynosi 330 m3/s.

Cały czas monitorowane są także pomiary na wodowskazie w Sławsku. Aktualnie, poziom Warty w tym miejscu wynosi 561 cm. Z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że jutro woda w rzece powinna obniżyć się do 545 cm, a w niedzielę nawet do 525 cm.

Niestety, te optymistyczne prognozy nie wpłyną znacząco na zmianę sytuacji w gminie Golina. Poziom wody na golińskim polderze cały czas się podnosi. Powódź dotknęła tu 226 gospodarstw rolnych. Łącznie pod wodą znajduje się 2570 ha. Z najbardziej zagrożonych miejscowości służby ratunkowe ewakuowały do tej pory ponad 100 powodzian. Mimo rosnącego zagrożenia 50 osób w dalszym ciągu nie chce opuścić swoich domów.

Dziś, w akcjach ratunkowych kontynuowanych w gminie Golina wspierać będą strażaków i władze gminy policyjni negocjatorzy.