Maj

Komunikat Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Koninie z 27 maja, godz. 10.30

Woda na rzece Warcie utrzymuje się na stałym poziomie. Według porannego odczytu na wodowskazie w Sławsku ( z godziny 7.45) stan wody wynosił 564 cm. Z kolei, spadł do 345 m3/s dopływ wody do zbiornika retencyjnego w Jeziorsku. Z komunikatu Wojewody Wielkopolskiego, wynika że planowane jest zmniejszenie zrzutu na akwenie, który od sześciu dni utrzymuje się na poziomie 360m3/s. W dalszym ciągu nie pojawiła się oficjalna informacja o dokładnym terminie zmniejszenia zrzutu wody na Jeziorsku.

Napływające do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego meldunki z gmin Krzymów, Kramsk, Stare Miasto i Rzgów informują o stabilnej sytuacji na tych terenach. W dalszym ciągu prowadzone są prace przy zabezpieczaniu wałów. Na bieżąco są likwidowane niewielkie przecieki, szczególnie kontrolowane są miejsca, które były zagrożone.
W związku z tym, że woda z Warty zalewa golińskie poldery, nadal najtrudniejsza sytuacja panuje w gminie Golina. Od rana, służby ratownicze kontynuują ewakuację w miejscowościach: Sługocinek, Kolno, Węglewskie Holendry i Myśliborskie Holendry.