Maj

Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie z 25 maja, godz. 13.45

Fala kulminacyjna przeszła przez powiat koniński zgodnie z prognozą, we wtorek rano.

O godzinie 4.25 na wodowskazie w Sławsku odnotowano najwyższy poziom wody na rzece Warcie dochodzący do 574 cm (stan alarmowy w tym miejscu to 480 cm.). Godzinę później, wynosił już dwa centymetry mniej a do godziny 6.30 obniżył się do 565 cm. Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, o godzinie 12.20 stan rzeki podniósł się do poziomu 566 cm.

Cały czas monitorowany jest także Zbiornik na Jeziorsku. Prognozy dotyczące poziomu wody na dopływie do akwenu są korzystne. Jutro przewidywany jest dopływ na poziomie 360 m3/s, tj. 30 cm mniej niż wynosił dziś rano. Zrzut wody z akwenu, od soboty utrzymywany jest na stałym poziomie 360 m3/s.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego potwierdza, że sytuacja w powiecie konińskim jest stabilna. Strażacy prowadzą monitoring wałów, wszystkie przecieki są uszczelniane na bieżąco.

Z gmin zagrożonych zalaniem, od niedzieli ewakuowano 87 osób (33 z gminy Rzgów i 54 z gminy Golina) oraz wywieziono ponad 530 zwierząt. Obecnie, ewakuacja ludności prowadzona jest tylko w gminie Golina. Służby pomagają opuszczać domy kolejnym mieszkańcom z Kolna. Z rodzinami zamieszkującymi tereny najbardziej zagrożone, które odmówiły ewakuacji, utrzymywany jest stały kontakt telefoniczny.

Od wczoraj, policja patroluje na łodziach wszystkie opuszczone gospodarstwa. Zamknięto również drogi dojazdowe do miejscowości, w których znajdują się zalane domostwa.