Maj

Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie z 25 maja 2010 r. , godzina 10.00

Alarm przeciwpowodziowy w 5 z 14 gmin całego powiatu położonych w dorzeczu Warty obowiązuje od soboty. Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Golina
Od niedzieli na terenie gmin: Golina i Rzgów prowadzone były akcje ratownicze. Już w niedzielę ewakuowano w Węglewskich Holendrach i Sławsku 17 osób oraz kilkadziesiąt sztuk bydła. W Kolnie i Węglewskich Holendrach ewakuowano w sumie prawie 350 sztuk zwierząt.
Wczoraj, czyli w poniedziałek kontynuowana była akcja ratunkowa w Węglewskich Holendrach. Z powodu zalania terenów w tej miejscowości przez Wartę, wieczorem ewakuowano ponad 50 mieszkańców. Wywieziono także ponad 200 sztuk bydła.
W Kolnie było już za późno na ewakuację zwierząt z jednego gospodarstwa. Ze względu na wysoki poziom wody nie udało się wywieźć 70 sztuk bydła. Zwierzęta przegonione zostały na pobliskie wzniesienie. Są bezpieczne.
Dziś, o godzinie 5.30 rano poziom wody na Warcie na pobliskim wodowskazie w Sławsku wynosił 572 cm. (stan alarmowy w tym miejscu to 480 cm.) Godzinę później, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego otrzymał informację z instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział w Poznaniu, że stan Wody Warty w Sławsku obniżył się do 569 cm.