Maj

Komunikat Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie z 24 maja 2010 r. , godzina 10.00

W pięciu gminach powiatu konińskiego: w Golinie, Kramsku, Krzymowie, Rzgowie i Starym Mieście obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego, który 22 maja wprowadził zarządzeniem Starosta Koniński.

Na terenie wszystkich tych gmin występują lokalne podtopienia. Pod wodą znalazły się położone przy Warcie pola i łąki. Najtrudniejsza sytuacja występuje w gminie Golina.

Na terenach zagrożonych znajdują się 83 gospodarstwa, czyli około 330 osób a także ponad 200 sztuk bydła. W nocy z niedzieli na poniedziałek, w miejscowości Węglewskie Holendry przeprowadzono ewakuację 10 osób oraz przetransportowano 70 sztuk bydła oraz 45 innych zwierząt gospodarskich. Strażacy ewakuowali także 7 osób i 22 sztuki bydła w Sławsku (gm. Rzgów). Trudna sytuacja panuje też w Ruminie, gmina Stare Miasto.

Wody w Warcie ciągle przybywa. Aktualnie stan Warty na wodowskazie w Sławsku, wynosi 557 cm, czyli przekracza stan alarmowy o 77 cm. Od wczoraj na Zbiorniku w Jeziorsku utrzymywany jest zrzut wody na poziomie 360 m3/s.

Fala kulminacyjna w Powiecie Konińskim przewidywana jest w nocy z poniedziałku na wtorek, 25 maja.
Prognozowany jest wzrost stanu wody na rzece Warcie w Sławsku do 579 cm.