Powiat uczcił dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

Recitalem Aleksandry Zagozdy, radni powiatu konińskiego uczcili we wtorek (23 lutego) dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Etiudy i ballady chopinowskie w wykonaniu utalentowanej uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie nie tylko uświetniły posiedzenie Rady, ale zainaugurowały Rok Chopinowski w Powiecie.

Dopełnieniem uczty muzycznej było wystąpienie Ryszarda Sławińskiego, przewodniczącego koła Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie, który przypomniał kilka ważnych faktów z życia wielkiego kompozytora, a także przybliżył program powiatowych obchodów dedykowanych Chopinowi w 2010 r. Wśród wielu ciekawych planów Towarzystwa, na szczególną uwagę zasługuje produkcja filmowa upamiętniająca wizytę młodego Chopina w Żychlinie. Zdjęcia do filmu miałyby być kręcone w pałacu Bronikowskich oraz w Kościelcu i Dobrzycy. Na największe atrakcje trzeba będzie jednak poczekać do 3 września, kiedy to w Żychlinie odbędą się główne, powiatowe uroczystości Roku Chopinowskiego.
Wyjątkowy charakter wczorajszej sesji podkreślało też inne wydarzenie. Z rąk przewodniczącego Rady Andrzeja Nowaka, 20 dzieci z gmin powiatu konińskiego otrzymało mandaty poselskie do Środowiskowego Sejmiku Dziecięcego, powołanego w ramach projektu "Z podwórka do parlamentu" . W obecności radnych powiatu oraz licznie zgromadzonych gości, młodzi parlamentarzyści złożyli też poselskie ślubowanie.
W drugiej części posiedzenia, radni obradowali nad bieżącymi sprawami powiatu. Między innymi, zapoznali się z informacjami: o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Miasta i Powiatu Konińskiego w 2009 r., o gospodarowaniu Powiatowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz o ubiegłorocznej działalności kontrolnej Starostwa. Przyjęli także opracowany na ten rok plan pracy Rady Powiatu Konińskiego oraz harmonogram prac stałych komisji Rady. Zgodnie z porządkiem obrad, podjęli pięć uchwał oraz dokonali zmian w budżecie Powiatu Konińskiego na 2010 rok.