Na drogi powiatu konińskiego wyjechały dziś w nocy pierwsze piaskarki.

Dziewięć piaskarek pracowało w najbardziej niebezpiecznych miejscach na drogach będących w utrzymaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie. Mieszaniną piasku i soli posypane zostały skrzyżowania, łuki oraz drogowe wzniesienia.

W celu łagodzenia skutków zimy, pracami odpowiednich służb objętych zostanie ponad 486 km dróg powiatu konińskiego. Dodatkowo przewidziano także odśnieżanie interwencyjne. Zadanie to realizowane będzie przez wyłonione w przetargach firmy dysponujące nowoczesnym, wyspecjalizowanym sprzętem.

Przy zimowym utrzymaniu dróg powiatowych zaangażowanych zostanie 14 piaskarek, 21 pługów, 4 równiarki oraz 13 ładowarko - spycharek.

Służby techniczne Zarządu Dróg Powiatowych przeprowadziły kontrolę stanu przygotowania sprzętu oraz zapasów zgromadzonych środków do zwalczania śliskości zimowych. Dzięki wyposażeniu wszystkich piaskarek w nadajniki GPS, na bieżąco będzie też prowadzona kontrola pracy sprzętu na drodze oraz koordynowanie akcjami w warunkach ekstremalnych.

W ramach akcji "zima", Zarząd Dróg Powiatowych w Koninie uruchomił telefon alarmowy: 508267237, pod którym przez całą dobę przyjmowane będą zgłoszenia dotyczące utrudnień na drogach powiatu spowodowanych warunkami atmosferycznymi.

Niezależnie jednak od skali działań podjętych przez służby drogowe, kierowcy powinni zachować na drogach szczególne środki ostrożności, a zwłaszcza dostosować prędkość do panujących warunków. Niewskazane jest także wyprzedzanie na drogach pracującego sprzętu odśnieżającego i przeciwgołoledziowego.

O zimowym utrzymaniu dróg powiatowych