Gołąb pokoju "uwił gniazdo" w Kleczewie

Gołąb Pokoju zagościł w środę (17 listopada) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie. Pozłacaną statuetkę z rąk starosty krotoszyńskiego Leszka Kulki odebrała Małgorzata Waszak wicestarosta koniński.

To bardzo ważne aby wzmacniać te głosy, które w skali państw i pojedynczego człowieka wskazują na jego niezbywalne prawa. Ten przekaz kierujemy do szkół, by zwracać uwagę na wolność słowa, czy zgromadzeń - mówił tuż po przekazaniu symbolu Leszek Kulka starosta krotoszyński.

Dla młodzieży to jednocześnie lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie, dlatego bardzo się cieszymy, że uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat praw człowieka - dodaje Małgorzata Waszak wicestarosta koniński.

Przekazanie statuetki odbyło się w auli, w obecności uczniów szkoły, którzy z tej okazji przygotowali specjalny program artystyczny. Spotkanie było też okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu. Jego laureaci pojadą wkrótce do współpracującego w konińskim powiatem niemieckiego powiatu Ilm.

Gołąb Pokoju, który trafił do Polski z Niemiec zostanie wystawiony na głównym korytarzu szkoły i będzie towarzyszyć uczniom przez trzy tygodnie. Swoją podróż po naszym kraju rozpoczął 18 października od Krotoszyna. Kolejno odwiedzać będzie powiaty, które współpracują z powiatami niemieckimi - po pobycie w Kleczewie Gołąb Pokoju odwiedzi Olesno, Opole i Przemyśl. Później ma trafić na Ukrainę.

Od 1948 roku gołąb jest symbolem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W 2008 roku, w 60-tą rocznicę jej ogłoszenia, niemiecki artysta Richard Hillinger wyrzeźbił statuetkę gołębia w naturalnej wielkości. Wraz z nią powstało 30 odlewów - pozłacanych statuetek, które symbolizowały 30 praw człowieka wymienionych w Deklaracji. Dziś "Złote Gołębie" krążą po całym świecie; przekazywane są przez głowy państw, znane osobistości, instytucje i samorządy. Gościły już m.in. u papieża Benedykta XVI, Dalajlamy XIV, kanclerz Angeli Merker, Vacława Havla czy Lecha Wałęsy. Gołąb pokoju co kilka tygodni zmienia miejsce pobytu rezydując głównie w szkołach.

Gołąb pokoju