Lipiec

Fryderyk Chopin zostanie bohaterem komiksu. To kolejna inicjatywa konińskiego Starostwa, która zrealizowana zostanie w ramach powiatowych obchodów roku chopinowskiego.

Za niespełna dwa miesiące do młodzieży z regionu konińskiego trafi komiks pt. "Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę". Poświęcone kompozytorowi wydawnictwo będzie 20-stronicową, luźną w formie opowieścią o domniemanej przygodzie, jaka przytrafić się mogła 19-letniemu Fryderykowi w 1829 roku podczas trzydniowej gościny na weselu u Bronikowskich w Żychlinie. Komiks autorstwa koninianina Szymona Adamusa, mieszkającego obecnie w Poznaniu oraz rysownika Pawła Kędzierskiego z Gdańska wydany zostanie przez Starostwo Powiatowe w Koninie w nakładzie 1000 egzemplarzy. To pierwsze i prawdopodobnie jedyne w Polsce takie przedsięwzięcie realizowane w roku chopinowskim. Celem projektu jest popularyzacja Chopina wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Oprócz opracowania komiksowej wersji publikacji o Fryderyku Chopinie pojawiło się kilka innych pomysłów przybliżających młodzieży osobę jednego z największych polskich kompozytorów.
- Chcielibyśmy zrealizować także inne chopinowskie projekty o charakterze edukacyjno-promocyjnym np. przygotować wersję elektroniczną komiksu, stworzyć stronę internetową skierowaną do młodych odbiorców czy kolorowanki z Chopinem dla najmłodszych, opracować konspekt lekcji poświęconej kompozytorowi, również w wersji obcojęzycznej i wiele wiele innych. Do ich realizacji potrzeba sporych nakładów finansowych. Będziemy szukać środków na ten cel, przede wszystkim zgłaszając swój pomysł. w konkursach i grantach mających na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej - mówi Witold Nowak, naczelnik wydziału Promocji i Rozwoju w konińskim Starostwie.
Komiks "Chopin na weselu w Żychlinie, czyli Fryderyka przygody na mniej poważną nutę" ukaże się pod koniec sierpnia br. Mamy nadzieję, że wydawnictwo przyczyni się do zwiększenia zainteresowania polskim kompozytorem a cały cykl wydarzeń przygotowanych z okazji jubileuszu sprawi, że mieszkańcy powiatu, a zwłaszcza młodzież chętniej będą słuchali Chopina oraz sięgali do książek i publikacji mu poświęconych. Na pewno w 2010 roku w naszym powiecie nie zabraknie okazji do rzetelnej edukacji chopinowskiej.

Powstanie komiks o Chopinie