Kwiecień

W Żychlinie stanie pomnik Chopina autorstwa łódzkiego rzeźbiarza Marcina Mielczarka.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Fryderyka Chopina, który zdobił będzie żychliński Zespół Pałacowo - Parkowy.
Zdecydowała o tym Komisja Konkursowa, która pod przewodnictwem Ryszarda Sławińskiego obradowała 22 kwietnia w Żychlinie.
Na ogłoszony przez konińskie Starostwo konkurs wpłynęło sześć prac autorstwa czterech artystów: Grzegorza Godawy, Rafała Frankiewicza, Mirosława Rynkiewicza i Marcina Mielczarka.
Z uwagi na reżim czasowy i ograniczone możliwości finansowe, były to głównie projekty wizualizacyjne, wykonane techniką komputerową. Każda oferta posiadała opis techniczny pomnika oraz kosztorys jego budowy.
Decyzją komisji, do II etapu konkursu zakwalifikowały się dwa projekty: Grzegorza Godawy "Chopin siedzący na ławeczce" oraz Marcina Mielczarka - Koncepcja I - "Chopin siedzący na skalnej półce". Ostatecznie, stosunkiem głosów 7 do 1 zwyciężył pomysł młodego artysty z Łodzi.
Marcin Mielczarek jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i specjalizuje się w rzeźbie figuratywnej. W jego dorobku artystycznym nie brakuje znaczących realizacji, w tym także pomników ku czci kompozytorów: Grażyny Bacewicz i Witolda Lutosławskiego.
Zgodnie z wizją artysty, rzeźba przedstawiać będzie młodego Fryderyka siedzącego na niskiej ławie, takiej, jakie w epoce umieszczano w altanach i aranżowanych "pustelniach" ogrodów. Będzie to kompozycja elementów wykonanych z różnych materiałów rzeźbiarskich, m.in: granitu, piaskowca i brązu.
Odsłonięcie pomnika nastąpi 3 września br. podczas głównych obchodów Roku Chopinowskiego w powiecie. W ten sposób uczczona zostanie 181 rocznica wizyty Fryderyka Chopina w Żychlinie.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika Fryderyka Chopina w Żychlinie