Pamiętamy w Polsce, pamiętają za granicą

Modlitwą i pamiątkowym wpisem do księgi kondolencyjnej władze i przedstawiciele powiatu konińskiego uczcili ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Uroczystości żałobne odbyły się dziś (12 kwietnia) w kościele św. Bartłomieja w Koninie.

Choć każdy przeżywa smoleńską tragedię we własnym sercu, Polacy potrzebują w takich sytuacjach wspólnoty. Taką była dziś grupa kilkuset samorządowców z Konina i powiatu konińskiego, którzy w asyście kilkunastu pocztów sztandarowych wraz parlamentarzystami i mieszkańcami Konina modlili się w kościele św. Bartłomieja w Koninie.
Mszę św. koncelebrowaną odprawił wikariusz biskupi ks. Wojciech Kochański. Proboszcz par. św. Maksymiliana w Koninie wyrażając szacunek dla wszystkich poległych przypomniał o wartościach, jakimi kierowali się Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i wielu z tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej. - W tej strasznej tragedii zginęły najlepsze dzieci Narodu Polskiego - mówił ks. Wojciech Kochański.
Po mszy św. i złożeniu kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje poszczególnych samorządów, partii politycznych, stowarzyszeń i mieszkańcy Konina wpisywali się do księgi kondolencyjnej wystawionej w ratuszu.

Informacja o tragedii i śmierci elity władz państwowych, dowódcach Wojska Polskiego, kapłanach i rodzinach katyńskich dotarła do wszystkich zakątków świata. Do starosty konińskiego wpłynęły kondolencje z trzech partnerskich powiatów: z powiatu Ilm w Niemczech, z Kozjatyna na Ukrainie i Lääne-Viru w Estonii, w których samorządowcy z obu krajów wyrażają współczucie z powodu bólu, jakiego doświadcza Naród Polski.