Obchody Dnia Ziemi w Żychlinie

"Różnorodność w nas, bioróżnorodność wokół nas" to hasło Światowego Dnia Ziemi, wokół którego koncentrować się będą powiatowe obchody w Żychlinie.
W 2010 roku przypada 40-rocznica obchodów Dnia Ziemi na świecie. W Polsce, Święto Ziemi zostanie uczczone po raz dwudziesty. Jubileuszu doczekały się także obchody Dnia Ziemi w powiecie konińskim. Po raz piąty imprezę z tej okazji, zorganizuje Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych Żychlinie. Tradycyjnie, odbędzie się ona pod honorowym patronatem Starosty Konińskiego.
Tegoroczny program Święta Ziemi nawiązuje do działań człowieka, które wpływają na stałą tendencję zmniejszania się w środowisku różnorodności biologicznej. W obecnych czasach bioróżnorodność zanika w niepokojąco szybkim tempie. Opublikowana w 2008 r. "Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych" zawiera spis 44838 gatunków (ponad 32 tysiące gatunków zwierząt, ponad 12 tysięcy gatunków roślin oraz 3 gatunki grzybów) z których 16928 jest zagrożonych wyginięciem. Większość z nich uzyskała status zagrożonych w wyniku działalności człowieka.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi upłyną na propagowaniu wiedzy ekologicznej, związanej z zagadnieniami ochrony ekosystemów, naturalnych siedlisk i gatunków, połączonej z kształtowaniem zachowań sprzyjających ochronie różnorodności biologicznej.
Taki cel przyświecał będzie także obchodom Święta Ziemi w powiecie konińskim. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie przygotowali cykl imprez przybliżających problem zaniku bioróżnorodności w środowisku. Do udziału w tej nietypowej lekcji ekologii zaprosili swoich kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu oraz gimnazjalistów z Konina, Goliny, Żychlina, Liśca Wielkiego, Rychwała, Starego Miasta, Sławska i Tuliszkowa.

Powiatowe uroczystości z okazji Światowego Dnia Ziemi rozpoczną się 22 kwietnia, o godzinie 11.00 w obiekcie sportowo- dydaktycznym w Żychlinie.

W programie imprezy:
Część oficjalna, w tym rozstrzygnięcie konkursów :
- fotograficznego " Piękno naszych drzew w obiektywie";
- plastycznego " Świat kolorem malowany - cztery pory roku";
- "Na "żywą" reklamę produktu ekologicznego";
- "Najładniejszy karmnik lub budkę lęgową";
- wykonanie albumu " Rośliny chronione w Polsce",
- na prezentację multimedialną pt. "Gatunki wymarłe i wytępione"
Część artystyczna:
- spektakl "Zielona afera czyli ostatnie śledztwo inspektora Zgrozy"