Kajakarze z Konina popłyną Wielką Pętlą Wielkopolski

Dwa kajaki, dwóch śmiałych mężczyzn, 34 śluzy i 690 kilometrów Wielkiej Pętli Wielkopolski. Prawie miesiąc potrwa rozpoczynający się 2 maja o 11.00 spływ kajakowy, jaki w Koninie rozpoczną Sławomir Górecki i Władysław Wojtulewicz - członkowie Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych.

Dla osób, które nigdy nie pływały kajakiem, średnia 30 kilometrów dziennie może wydawać się niewielka. Inaczej patrzą na nią ci, którzy wielokrotnie zmagali się z wartką wodą, zmienną pogodą i swoimi słabościami. Spływ Wielką Pętlą Wielkopolski to wielkie wyzwanie, którego przebiegu przewidzieć nie można. Ale o strachu nie ma mowy:
- Im bliżej dnia spływu, tym bardziej nie możemy doczekać się "pierwszego pociągnięcia wiosłem". Nie ma mowy o lęku, czy strachu, jest jednak stopniowo narastający dreszczyk emocji. Dreszczyk, który już teraz nie pozwala nam myśleć o niczym innym, niż tylko o spływie - mówi Sławomir Górecki.
Kajakarze pokonując Szlak Wielkiej Pętli Wielkopolskiej popłyną Wartą z Konina przez Poznań i Międzychód, aż do Santoka. W tym miejscu rozpoczną zmaganie z Notecią mijając po drodze Czarnków i Nakło oraz przedmieścia Bydgoszczy skąd Kanałem Górnonoteckim przez Jezioro Gopło i Kanał Ślesiński zakończą spływ w Koninie. Jeśli wszystko przebiegać będzie bez zakłóceń, linię startu-mety osiągną 26 maja. Wodniacy liczą na wsparcie mieszkańców miejscowości, w których będą biwakować - Jesteśmy doskonale przygotowani do spływu zarówno fizycznie jak i psychicznie. Liczymy jednak na dobrą pogodę i życzliwość ludzi, których przyjdzie nam spotkać podczas naszej długiej podróży - mówi Władysław Wojtulewicz.
Kajakarze poprzez udział w spływie zamierzają promować Wielką Pętlę Wielkopolski jako szlak żeglowny idealny dla wszystkich wodniaków. Celem wyprawy będzie też udokumentowanie (również fotograficzne) Wielkiej Pętli Wielkopolski, co z kolei posłuży stworzeniu przewodnika dla kajakarzy.
Za śmiałków z Konina kciuki trzymał będzie Marek Kamiński, który w marcu pokonał kajakiem Wisłę, a 8 kwietnia spotkał się ze Sławomirem Góreckim i Władysławem Wojtulewiczem. Znany globtroter udzielił uczestnikom spływu swojego wsparcia, życząc jednocześnie wytrwałości w dążeniu do realizacji tego ambitnego zadania.
Nad spływem Wielką Pętlą Wielkopolski patronat objęła Lokalna Organizacja Turystyczna "Marina". Głównym sponsorem wyprawy zostało Starostwo Powiatowe w Koninie. W organizację wyprawy zaangażowały się także: Koniński Klub Kajakowy i Sportów Wodnych, Urząd Miejski w Koninie, Niezależny Samorządny Związek Zawodowych Policjantów oraz Przedsiębiorstwo "Hydro - Tech".