Stanisław Bielik ponownie starostą

Decyzją radnych powiatu konińskiego IV kadencji Stanisław Bielik został ponownie wybrany Starostą Konińskim.

Pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Powiatu Konińskiego, które odbyło się 2 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Koninie otworzył Radny Senior, Tadeusz Jaroszewski. Zanim przystąpiono do głosowania radni złożyli ślubowanie. Po zakończeniu uroczystej ceremonii wybrano komisję skrutacyjną, której przewodziła radna Agnieszka Mirecka - Katulska.

Rada Powiatu Konińskiego wybrała ze swego grona nowego przewodniczącego. Na to stanowisko zgłoszono kandydaturę Andrzeja Nowaka z Towarzystwa Samorządowego, pełniącego funkcję przewodniczącego w minionej kadencji. W wyniku tajnego głosowania Andrzej Nowak został jednogłośnie wybrany Przewodniczącym Rady Powiatu IV kadencji.

W dalszej części obrad, także w głosowaniu tajnym wybrano dwóch wiceprzewodniczących: Wiesława Bednarka z PSL oraz Elżbietę Raźną z PO.

Najważniejszym punktem inauguracyjnej sesji był jednak wybór Starosty Konińskiego. Na to stanowisko został ponownie wybrany Stanisław Bielik z PSL, który otrzymał 15 głosów poparcia (na 24 ważne oddane głosy). Jego kontrkandydat Waldemar Marciniak z PiS otrzymał 9 głosów.

W nowej 25-osobowej Radzie Powiatu Konińskiego większość ma PSL, które reprezentuje ośmiu radnych. Po czterech przedstawicieli ma SLD oraz Towarzystwo Samorządowe, a PO, PiS i Nowoczesny Powiat po trzech.

Podczas I sesji uroczyste ślubowanie złożyło 24 radnych: Wiesław Bednarek, Mirosław Durczyński, Marek Górczak, Michał Hałas, Tadeusz Jaroszewski, Andrzej Kłosowski, Władysław Kocaj, Antoni Kulczak, Sławomir Królak, Halina Lenartowicz, Bogumił Leszczak, Stanisław Maciejewski, Waldemar Marciniak, Agnieszka Mirecka-Katulska, Dariusz Musiałkiewicz, Andrzej Nowak, Zenon Paszek, Andrzej Perkowski, Elżbieta Raźna, Gabriel Rybicki, Janusz Stankiewicz, Jan Śledź, Maria Wróbel oraz Jacek Wysocki. Ślubowania nie złożył jeszcze Stanisław Głąbicki, który w radzie powiatu zastąpi Stefana Dziamarę, wybranego na burmistrza Rychwała. Zgodnie z regulaminem złoży on ślubowanie podczas kolejnej sesji.

Stanisław Bielik ponownie starostą