Czerwiec

Z Finału Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym w Żychlinie

Damian Malicki z powiatu słupeckiego - laureatem wojewódzkiego finału XVII Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

Finał Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym już za nami. W miniony piątek (11 czerwca) w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie, o miano najlepszych w województwie walczyli laureaci powiatowych eliminacji Konkursu.
Do rywalizacji przystąpiło 57 uczniów reprezentujących gimnazja z 35 powiatów Wielkopolski. Tegoroczne zmagania konkursowe stały na wysokim poziomie. Pisemny etap Konkursu wyłonił ośmiu uczestników ścisłego finału. Z testem najlepiej poradzili sobie Damian Malicki i Mateusz Góralski z powiatu słupeckiego, Dawid Radziłowski z Wrześni, Martyna Wekwert z Chodzieży, Krzysztof Bączkiewicz z powiatu poznańskiego, Aleksandra Gierowska z powiatu złotowskiego, Mateusz Michalski z powiatu grodziskiego i Marcin Spiralski z Pleszewa.
Poza wiedzą dotyczącą funkcjonowania samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, roli organizacji pozarządowych w życiu publicznym czy możliwości korzystania przez samorządy z funduszy strukturalnych, finałowa ósemka musiała wykazać się znajomością własnego samorządu oraz umiejętnością myślenia o sprawach, którymi samorząd się zajmuje.
Rywalizacja była wyrównana, jednak najwyższe uznanie Komisji i zwycięstwo w finale XVII Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym zdobył Damian Malicki z Publicznego Gimnazjum w Kowalewie Opactwo 25 z powiatu słupeckiego. Zasłużone drugie miejsce przypadło Dawidowi Radziłowskiemu z Gimnazjum nr 1 we Wrześni. W trójce najlepszych znalazła się także Martyna Wekwert z Miejskiego Gimnazjum w Chodzieży.
Wszyscy uczestnicy ścisłego finału otrzymali atrakcyjne nagrody: kamery, telefony komórkowe, aparaty cyfrowe, monitory LCD, odtwarzacze MP4 i DVD oraz książki a ich opiekunowie nagrody finansowe.
Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowany jest od 1994 roku przez Towarzystwo Samorządowe. Honorowy patronat nad jego XVII edycją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
W przygotowanie tegorocznego finału w Żychlinie włączyli się Rada Powiatu Konińskiego i Starostwo Powiatowe w Koninie.