Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego w Sompolnie

Mieszkańcy powiatu będą się integrować. W najbliższą niedzielę, 27 czerwca w Sompolnie odbędzie się największa impreza plenerowa w powiecie.

To już jedenasty festyn pod nazwą Wielkie Ruszenie Gmin Powiatu Konińskiego, który zorganizuje konińskie Starostwo. W tym roku, samorządowe święto tradycji, kultury i smaków kuchni regionalnej odbędzie się na stadionie w Sompolnie a przyświecać mu będzie hasło "Powiat koniński - dla ciała i dla ducha".
Tradycyjnie, uczestnicy imprezy będą mogli podziwiać ogródki gminne, prezentujące wszystko to, co stanowi kulturalny i kulinarny wyróżnik regionu.
Z kolei, na plenerowej scenie nie zbraknie lokalnych artystów. Od godziny 14.00, publiczność bawić będą zespoły taneczne oraz występy wokalne dzieci i młodzieży z 12 gmin powiatu, które zgłosiły w tym roku swój udział w Ruszeniu.
Wspólną zabawę okraszą przygotowywane specjalnie na festyn przysmaki regionalne. Prezentacje tradycyjnej kuchni stanowią nieodłączny element Ruszenia a wyjątkowy smak potraw pamięta się jeszcze wiele dni po zakończeniu imprezy.
Poza tradycyjnymi punktami programu ruszenia, nie zbraknie także nowości. Po raz pierwszy na tej samorządowej imprezie pojawią się średniowieczni rycerze. Zgodnie z charakterystyką epoki, w odtworzonej wiosce będzie można przyjrzeć się zwyczajom wojów i rycerzy, a nawet przymierzyć noszone w tamtych czasach stroje. Powrót do współczesności zapewnią atrakcje w miasteczku ruchu drogowego przygotowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie. Prawdziwie mundialowych emocji dostarczą samorządowcy i zawodniczki "Medyka" Konin, którzy zmotywowani relacjami z RPA, rozegrają mecz piłki nożnej. Wójtowie i burmistrzowie sprawdzą też swoją celność w I Mistrzostwach Powiatu Konińskiego w strzelaniu z łuku.
Wieczorem o dobrą zabawę zadba zespół "Alibi", który zagra utwory z pierwszych miejsc list przebojów, a do późnej nocy taneczne rytmy królować będą na plenerowej dyskotece.