"Powiat Koniński - dla ciała i dla ducha" w Sompolnie

Słoneczne niedzielne popołudnie upłynęło wczoraj (27 czerwca) mieszkańcom powiatu na zabawie podczas XI Wielkiego Ruszenia Gmin Powiatu Konińskiego w Sompolnie. W myśl hasła tegorocznego Ruszenia "Powiat Koniński - dla ciała i dla ducha" 12 gmin powiatu konińskiego zaprezentowało swój dorobek kulturalny i kulinarny.

Co roku na scenie mają miejsce prezentacje artystyczne gmin biorących udział w Wielkim Ruszeniu. Swoje umiejętności zaprezentowały zespoły wokalno-taneczne, a wśród nich między innymi "Dębowiacy" i "Kwiaciarki" z Sompolna, "Wielopolanki" z Kramska czy kapela "Swojaki" ze Skulska. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wioski wojów i rycerzy, miasteczko ruchu drogowego oraz mecz piłki nożnej samorządowców, który po zaciętej walce skończył się wynikiem 4:0 dla reprezentacji gminy Sompolno.

Najważniejszym i zarazem najbardziej emocjonującym momentem było ogłoszenie zwycięzców dwóch tegorocznych konkursów. Ogromnym zainteresowaniem, i to nie tylko łasuchów, cieszył się konkurs na "Najsmaczniejszą potrawę regionalną". Od specjałów stoły się uginały, nie zabrakło na nich tradycyjnego smalcu, ciast i wędlin własnego wyrobu oraz rozmaitych dań jarskich i mięsnych.
Oceniając różnorodność i bogactwo potraw oraz umiejętność ich promocji, Komisja Konkursowa postanowiła przyznać następujące nagrody:
I. Miejsce dla Klubu Seniora z Kramska za konfiturę z czerwonej kapusty i tradycyjny, lokalny produkt - peklówkę babuni;
II. Miejsce dla Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie (gm. Skulsk) za owijonkę babuni oraz truskawki z domowymi kluskami;
III. Miejsce dla Miejsko-Gminnej Rady Kobiet w Kleczewie za knysze z mięsem z zasmażaną kapustą oraz nalewką na truskawkach.
Rozstrzygnięty został również konkurs na "Najlepiej udekorowane stoisko", podczas którego kolejne miejsca przypadły w udziale: gminie Kramsk, gminie Wilczyn i gminie Sompolno.

Laureaci konkursów otrzymali z rąk Starosty Konińskiego Stanisława Bielika i Burmistrza Miasta Sompolno Tadeusza Słodkiewicza dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali wyróżnienia i podziękowania za swój udział w Wielkim Ruszeniu.

Oprócz występów muzycznych, kabaretowych i tanecznych, każdy miał okazję podziwiać stoiska poszczególnych gmin i kosztować promowanych potraw regionalnych. Niepowtarzalną atmosferę podczas festynu zagwarantowała także kończąca imprezę i trwająca do północy dyskoteka.