Estońscy samorządowcy po raz pierwszy w powiecie konińskim

Delegacja z Lääne-Viru z Estonii - regionu partnerskiego powiatu konińskiego, zakończyła wczoraj (poniedziałek 28 czerwca) swój pierwszy oficjalny pobyt w Polsce. Wizyta zagranicznych gości trwała 4 dni.

Delegacji przewodniczył gubernator regionu Einar Vallbaum, który swój urząd pełni w Estonii od niespełna roku. Na zaproszenie Starosty Konińskiego estońscy goście wzięli udział w XI Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego w Sompolnie - dorocznej prezentacji walorów kulturalnych i kulinarnych naszego powiatu. Ponieważ była to pierwsza wizyta estońskich Gunernatora, gospodarze powiatu pokazali zagranicznym gościom ważniejsze obszary powiatowej działalności. Estończycy wizytowali więc gospodarstwa rolne państwa Kantarowskich i państwa Smolarków z Izabelina przekonując się jak skutecznie rolnicy wykorzystywać mogą unijne dotacje i dopłaty. Delegacja odwiedziła też Dom Pomocy Społecznej w Ślesinie, gdzie zapoznała się ze standardami opieki nad osobami wymagającymi ciągłego wsparcia. Estończycy poznali też walory turystyczne powiatu konińskiego. Zwiedzili Sanktuarium Maryjne w Licheniu poznając przy tym nowoczesne narzędzia w zarządzaniu turystycznym ruchem pielgrzymkowym oraz uczestniczyli w zakończeniu spływu kajakowego w Mikorzynie, w którym w sobotę wzięło udział prawie stu amatorów aktywnej turystyki wodnej. Nie zabrakło też rozmów o gospodarce, w której jak się okazało partnerskie regiony mają wiele wspólnego. - Krajobrazy pokopalniane oraz funkcjonujące odkrywki, które widzieliśmy podczas podróży po powiecie stały się okazją do rozmów na temat surowców wydobywanych przez obydwa powiaty metodą odkrywkową. U nas wydobywa się węgiel brunatny, a w Lääne-Viru tzw. biały węgiel czyli łupki bitumiczne służące m.in. również do produkcji paliw - mówi Ewelina Rapeła zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Podczas spotkań z przedstawicielami gmin Kramsk i Sompolno doszło do pierwszych ustaleń co do współpracy gmin z obu powiatów. Pierwszym jej konkretnym efektem ma być udział estońskiej młodzieży w międzynarodowym spotkaniu organizowanym w lipcu przez gminę Kramsk.

Władze powiatu konińskiego mają nadzieję, że spotkanie z estońską delegacją ożywi trwającą od 2006 roku współpracę partnerską i pozwoli nadać jej wyraźny charakter praktyczny.

Estońscy samorządowcy po raz pierwszy w powiecie konińskim