Aktualności 2009

Powiat Koniński przyjazny niepełnosprawnym

W minioną sobotę, 24 stycznia, do wąskiego grona samorządów nagrodzonych tytułem "Powiat Przyjazny Niepełnosprawnym", dołączył Powiat Koniński.

Statuetkę z rąk przewodniczącego Kapituły "Orderu Radości", p. Tomasza Pawłowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego im. Praksedy Lemańskiej odebrał Starosta Koniński.

Za działalność na rzecz środowiska niepełnosprawnych, Stanisław Bielik pasowany został również na Kawalera Orderu Radości.

Od 8 lat, tytuł oraz statuetkę "Powiat Przyjazny Niepełnosprawnym" przyznaje Najwyższa Kapituła, w skład której wchodzą wybitne osobistości świata polityki,sztuki i nauki. Jej członkowie poszukują przykładów bezinteresownej i skutecznej pomocy osobom niepełnosprawnym wśród osób publicznych a także instytucji i organizacji.

Powiat Koniński jest trzecim samorządem w Polsce, którego działalność na rzecz środowiska niepełnoprawnych została dostrzeżona i doceniona przez Kapitułę Orderu Radości. Zarówno Powiat, jak i Starosta Stanisław Bielik otrzymali te wyjątkowe wyróżnienia w uznaniu za przełamywanie barier, odpowiedzialną politykę w zakresie integracji społecznej osób niepełnosprawnych, ich aktywizacji zawodowej i zatrudnienia a także za wspieranie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Sobotnia uroczystość miała niezwykłą oprawę. Poprzedził ją koncert zespołu Tomasza Pawłowskiego, promujący autorską płytę Mondi Live.

W dalszej części, po symbolicznej laudacji, starosta złożył przysięgę pomocy niepełnosprawnym, przełknął na dowód odwagi kielich soku z cytryny; po czym został pasowany na Kawalera Orderu Radości. Taki sam ceremoniał towarzyszył wręczeniu Orderu Radości - drugiej bohaterce wieczoru - znanej polskiej scenarzystce, Ilonie Łepkowskiej.

Niezwykle miłym akcentem uroczystości była obecność na widowni niepełnosprawnych mieszkańców powiatu: uczestników warsztatów terapii zajęciowej, mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie i środowiskowych domów samopomocy, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rychwale, a także ich opiekunów, bez oddania i zaangażowania których powiat nie mógłby tak skutecznie nieść pomocy osobom pokrzywdzonym przez los.

Tytuł "Powiat Przyjazny Niepełnosprawnym", to niezwykle cenne wyróżnienie, które poza ogromną satysfakcją, stanowi dla samorządu motywację i zobowiązanie do dalszej efektywnej pracy na rzecz zapewnienia niepełnosprawnej społeczności powiatu warunków rozwoju i szansy na godne życie.

Powiat Koniński przyjazny niepełnosprawnym