Aktualności 2009

Oszczędny urząd

Ogrom zadań, konieczność prowadzenia kosztownych inwestycji i remontów oraz niewystarczające środki budżetowe wymuszają na samorządzie powiatowym poszukiwanie oszczędności w bieżących wydatkach na administrację.

W ubiegłym roku, Starostwo wprowadziło znaczne oszczędności racjonalnie gospodarując materiałami biurowymi. W ograniczeniu ich zużycia do minimum (zwłaszcza papieru oraz tuszy i tonerów do drukarek) pomogło zastosowanie elektronicznego obiegu dokumentów. Skuteczne okazało się także wprowadzenie ekwiwalentu pieniężnego na określone materiały biurowe (typu długopisy, ołówki, linijki, korektory itp…), wypłacanego pracownikom Starostwa w kwocie 35 zł. dwa razy w roku.

Urząd korzysta także z oszczędnych rozwiązań w zakresie usług telekomunikacyjnych: bezpłatnych połączeń wewnątrz urzędu czy bezpłatnych połączeń gsm w ramach grupy biznesowej. Ponadto, pracownicy wykorzystują do kontaktów (wewnątrz, jak i na zewnętrz urzędu) nowoczesne technologie informatyczne, typu Voice Over IP.

Ograniczenie bieżących wydatków było możliwe dzięki inwestycjom, takim jak: zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego (energooszczędnych monitorów oraz drukarek sieciowych) czy remont budynku urzędu, w ramach którego przeprowadzono m.in.
jego termomodernizację oraz wymieniono instalacje: grzewczą i elektryczną.

Kierownictwo urzędu przeprowadziło wśród pracowników kampanię informacyjną poświęconą możliwościom oszczędzania energii oraz zgłosiło Starostwo do udziału w Konkursie "Europejskie Trofeum Energetyczne", celem którego jest osiągnięcie oszczędności energetycznych w budynkach biurowych poprzez zmianę zachowań ich użytkowników. Dzięki temu, w ciągu ubiegłego roku urząd zaoszczędził ponad 25 % energii cieplnej i elektrycznej w stosunku do uśrednionej wartości jej zużycia w latach 2005- 2007. Tak dobry wynik pozwolił Starostwu uplasować się na pierwszym miejscu w kategorii "najwyższa oszczędność energii" na krajowym poziomie Konkursu. Z kolei, w rywalizacji
na szczeblu europejskim, w której wzięło udział 145 uczestników z 17 krajów, jury Konkursu przyznało konińskiemu Starostwu - wysokie, czwarte miejsce w kategorii "zużycie bazowe poniżej 219 KWh na dobę" .

Jak podkreśla szef urzędu - Starosta Stanisław Bielik "Wieloletnie analizy wydatków na administrację pozwoliły nam wypracować stałe mechanizmy postępowania w zakresie optymalizacji bieżących kosztów, co nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie urzędu a w przyszłości może przynieść jeszcze większe korzyści".