Edukacja ekologiczna inaczej

W Żychlinie otwarto edukacyjną ścieżkę przyrodniczo - kulturową. Jej trasa przebiega przez żychlińskie lasy, przyrodniczy ogród parafialny i zabytkowy park przy pałacu Bronikowskich.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest gmina Stare Miasto. Koszt jego realizacji wyniósł 36 tys. zł. i został sfinansowany przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Koninie oraz Nadleśnictwa Konin. Konińskie Starostwo przyznało na ten cel dotację z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 7 tys. zł. Powiat przekazał także 25 tys. zł. Parafii Ewangelicko - Reformowanej w Żychlinie na założenie ogrodu przyrodniczo - edukacyjnego.

Ścieżka w atrakcyjny sposób prezentuje występujące na tym terenie gatunki zwierząt, bogatą szatę roślinną, w tym pomniki przyrody oraz zabytki architektury. Cała jej trasa wyposażona jest w tablice edukacyjne oraz znaki informujące o kierunku zwiedzania.

Niezwykłym miejscem edukacyjnego duktu jest, powstały wiosną tego roku na terenie parafii ewangelickiej, ogród przyrodniczo-kulturowy. Można w nim podziwiać ponad 40 rodzimych gatunków drzew m.in. sosnę zwyczajną, świerk pospolity, jodłę pospolitą, modrzew europejski, dąb bezszypułkowy, buk zwyczajny, brzozę brodawkowatą oraz krzewy: kalinę koralową, dereń biały, śliwę ałycza. Niebawem, część ogrodu, zwana Kwaterą Biblijną wzbogacona zostanie o egzotyczne rośliny: oliwki, figi, winorośla, granaty czy cedry.

Ten niezwykły ogród powstał dzięki zaangażowaniu parafii, samorządu powiatu konińskiego, członków Stowarzyszenia "Eko-logiczni" w Koninie, a także uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie i Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. W prace ogrodnicze aktywnie włączyli są także wychowankowie Pogotowia Opiekuńczego w Koninie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale, Środowiskowego Domu Samopomocy w Ślesinie.

Edukacja ekologiczna inaczej