Powiatowo - Gminne Dożynki w Wierzbinku

Mieszkańców miasta i powiatu konińskiego oraz wypoczywających w naszych stronach turystów gorąco zapraszamy 23 sierpnia do Wierzbinka na powiatowe obchody Święta Plonów.

Powiatowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.00 mszą polową na placu przy Gminnej Spółdzielni w Wierzbniku. Po nabożeństwie, korowód dożynkowy z delegacjami gmin powiatu przejdzie na teren parku przy miejscowym urzędzie, gdzie odbędą się główne uroczystości obrzędowe.

W scenariuszu oficjalnej części imprezy, która przebiegać będzie zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem dożynkowym, przewidziane zostało ogłoszenie wyników konkursów promujących najbardziej przedsiębiorczych rolników z naszego terenu. Poznamy więc nazwiska laureatów VII Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku" oraz zwycięzców rywalizacji "Na najbardziej uporządkowaną wieś i zadbaną zagrodę".

Na dożynkowej scenie wręczone zostaną także nagrody dla czytelników biorących udział w - realizowanym wspólnie przez konińskie Starostwo i tygodnik "Życie Konina"- konkursie "Cuda powiatu konińskiego".

Artystyczną część powiatowego święta plonów wypełnią prezentacje lokalnych zespołów folklorystycznych. "Zaryń", "Kramsk" "Kalina" oraz grupy wokalnej z Sadlna. Uroczystości uświetnią także występy orkiestr dętych: OSP Wierzbinek i "Quantum" z Rychwała a także Teatru Obrzędowego z Babiaka i grupy "Feniks" z Gosławic.

Nieodłącznym elementem tradycji dożynkowej jest prezentacja wieńców. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników konkursu na ten najpiękniejszy symbol żniwny odbędzie się ok. godz. 17.40.

Imprezie towarzyszyć będzie również wystawa fotograficzna autorstwa Ryszarda Fórmanka poświęcona konińskiej wsi oraz prezentacja rzemiosła ludowego i degustacja produktów regionalnych.

Program powiatowych uroczystości dożynkowych zakończy zabawa taneczna.

Wszystkim uczestnikom Dożynek życzymy pięknej uroczystości oraz udanej zabawy!

Powiatowo - Gminne Dożynki w Wierzbinku