Pół wieku tradycji

Od pierwszego dzwonka, który zabrzmiał w murach Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie minęło pół wieku.

W najbliższy piątek (23 października) Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie stanie się miejscem wyjątkowych uroczystości.
W jubileuszowych obchodach wezmą udział nauczyciele "legendy" oraz wiele pokoleń absolwentów, którzy w ciągu półwiecza nadawali koloryt społeczności szkolnej. Nie zabraknie też wspomnień o najważniejszych wydarzeniach z historii szkoły.

Od powstania w 1959 r. Szkoły Rolniczej I Stopnia w Żychlinie, placówka dynamicznie rozwijała się i coraz aktywniej włączała w życie lokalnej społeczności. Dostosowując ofertę edukacyjną do potrzeb rynku pracy, zapewniała szerokie możliwości rozwoju uczącym się w niej dorosłym i młodzieży. Dziś, jako Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych kształci ekonomistów, informatyków, kucharzy, techników hotelarstwa, pracowników obsługi turystycznej, rolników, pszczelarzy a w liceach ogólnokształcących przygotowuje młodzież do kontynuacji nauki na studiach wyższych.

Szkoła dysponuje świetnie wyposażoną bazą dydaktyczną i internatem. Młodzież korzysta z nowoczesnych pracowni informatycznych, multimedialnego centrum informacyjnego oraz centrum gastronomicznego. W profesjonalnym obiekcie uczniowie mogą rozwijać swoje pasje sportowe. Od roku, rozwój aktywności fizycznej wspomaga nowoczesny kompleks boisk, który powstał w ramach programu "Orlik".

Dbając o rozwój umiejętności zawodowych i podnoszenie kwalifikacji, szkoła organizuje dla uczniów praktyki doskonalenia zawodowego w kraju i za granicą (w Słowacji, Szwajcarii, Niemczech). Udział uczniów w stażach zagranicznych oraz projektach edukacyjnych współfinansowanych z UE, umożliwia im poszerzanie horyzontów i nabywanie nowych doświadczeń.

Żychliński Zespół może pochwalić się wieloma sukcesami, m.in.: otrzymaniem ogólnopolskiego certyfikatu "Szkoły z klasą" czy uzyskaniem miana najbezpieczniejszej szkoły w Regionie. Nie sposób też wyliczyć nagród, wyróżnień i dyplomów zdobytych przez uczniów w ciągu tych lat.

Idąc z duchem czasu, szkoła pozostaje jednak wierna tradycjom. Szczególne zasługi ma na polu popularyzacji wizerunku swojego patrona Fryderyka Chopina, zwłaszcza w aspekcie wizyty kompozytora w Żychlinie. W ciągu ostatnich 10 lat, Zespól zrealizował wiele służących temu przedsięwzięć, m.in.: zorganizował cykl konkursów plastycznych o tematyce chopinowskiej dla młodzieży z miasta i powiatu konińskiego, plenery malarskie z udziałem artystów malarzy i rzeźbiarzy z całego kraju, a także koncerty światowej sławy pianistów: Lidii Grychtołówny, Bronisławy Kawalli, Piotra Palecznego i Kazimierza Gierżoda. Aktywność ta stanowi świetną promocję szkoły i miejscowości, co pozwala ugruntować miejsce Żychlina na ogólnopolskim szlaku chopinowskim.

Więcej o szkole i ludziach, którzy zapisali się na kartach jej historii będzie można dowiedzieć się podczas uroczystości jubileuszowych, które odbędą się 23 października w Żychlinie.
Starosta Koniński i Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Usługowych serdecznie zapraszają do udziału w obchodach, które rozpoczną się o godzinie 9.00 mszą św. w kościele parafialnym w Żychlinie a następnie od godziny 11.00 kontynuowane będą w siedzibie szkoły.

Pół wieku tradycji