Ocalony Frycek zamieszka w konińskim parku

Już niebawem, koniński park stanie się nowym domem dla Frycka.
We wtorek, 20 października, w Parku im. Fryderyka Chopina w Koninie zamieszka Frycek, niegdyś koń sportowy, którego karierę w zawodach hippicznych zakończył uraz ścięgna.

Samorządy, które mają w nazwie i w herbie konia, nie mogły przejść obojętnie obok jego losu. Wykupienie i sprowadzenie skazanego na niechybną śmierć zwierzęcia było możliwe dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Koninie, Stowarzyszenia "Eko - logiczni" oraz uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Odpowiadając na akcję Klubu Gaja "Zbieraj makulaturę - ratuj konie", młodzież z Żychlina zebrała ze sprzedaży surowców wtórnych 1800 zł i przeznaczyła je na adopcję kontuzjowanego konia. Dodatkowe środki przekazał na ten cel klub Gaja, bowiem koszt wykupu ogiera wyniósł ponad 3 tys. zł.
Wspólnymi siłami udało się odmienić los Frycka i sprowadzić go z Mazur do Konina, by zapewnić mu godne warunki do życia.

Dzięki uprzejmości władz miasta, w Parku im. Fryderyka Chopina, czeka już na niego specjalnie przygotowany boks z 300 metrowym wybiegiem. Samorząd będzie partycypować w kosztach utrzymania konia oraz zapewni mu stałą opiekę weterynaryjną. Ocalony Frycek będzie z kolei cieszyć swoją obecnością spacerujących w parku Koninian, zwłaszcza tych najmłodszych.

Przekazanie konia Miastu nastąpi w najbliższy wtorek o godzinie 11.00. W programie uroczystości przewidziano także symboliczny chrzest nowego mieszkańca parku.
W obecności licznie zaproszonych gości oraz rodziców chrzestnych: wicestarosty Małgorzaty Waszak i zastępcy prezydenta Tadeusza Tylaka, koń otrzyma imię Frycek Koniński.
Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także Prezes Klubu Gaja, pan Jacek Bożek, który w auli PWSZ w Koninie wygłosi wykład na temat: "Pomagamy zwierzętom - chronimy klimat".