Jubileusz ŚDS w Ślesinie

Dla jednych tworzy pomost między szpitalem psychiatrycznym a życiem codziennym, innym otwiera okno na świat. Tak jednym zdaniem określić można rolę Środowiskowego Domu Samopomocy w Ślesinie, który 22 października świętować będzie jubileusz 5 - lecia działalności.

Powołany Uchwałą Rady Powiatu Konińskiego, ŚDS w Ślesinie rozpoczął zajęcia we wrześniu 2004r. Na potrzeby nowej placówki, wygospodarowano 10 pomieszczeń w ślesińskim Domu Pomocy Społecznej i do dziś mieści się tam jej siedziba.

Od początku, jednostka organizacyjna powiatu pełni funkcję ośrodka wsparcia dla osób, które z powodu przewlekłej choroby psychicznej nie radzą sobie z trudnościami życia codziennego.

Realizacja zadań w placówce odbywa się dzięki 11 wykwalifikowanym instruktorom terapii zajęciowej, od lat zaangażowanym w pracę z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia z podopiecznymi obejmują trening umiejętności samoobsługi, zaradności życiowej, umiejętności społecznych, interpersonalnych, terapię, poradnictwo psychologiczne i konsultacje psychiatryczne.

Aktualnie z fachowej pomocy ŚDS w Ślesinie korzysta 35 dorosłych podopiecznych. I choć placówka jest miejscem wsparcia dziennego, osobom w trudnej sytuacji życiowej, dotkniętym przemocą w rodzinie i alkoholizmem oferuje także schronienie w hostelu. Obecnie, opieką całodobową objętych jest 5 osób.

Pobyt w ślesińskim Domu Samopomocy, nie tylko ułatwia funkcjonowanie w czasie nasilenia choroby ale sprawia, że jego podopieczni śmielej biorą udział w różnych aspektach życia społecznego. Korzystając z biblioteki i czytelni oraz zajęć plastycznych, fotograficznych, rękodzielniczych, stolarskich, komputerowych czy kulinarnych, rozwijają, tak potrzebne im do samodzielnego funkcjonowania, zainteresowania i umiejętności. Ich poczucie własnej wartości i pełnej przynależności do społeczeństwa wzrasta także dzięki uczestnictwu w organizowanych przez placówkę wycieczkach, zawodach sportowych i imprezach okolicznościowych.

W ciągu pięciu lat funkcjonowania, Środowiskowy Dom Samopomocy w Ślesinie stworzył wspaniałe warunki, pozwalające otoczyć opieką ludzi, których choroba wykluczyła ze społeczeństwa.

Już za kilka dni, 22 października, ŚDS świętować będzie swój jubileusz. Uroczystość stanie się okazją by podzielić się sukcesami placówki, jak i problemami, z jakimi przyszło jej się w tym czasie borykać. Zaproszeni goście, będą mogli m.in. obejrzeć film dokumentujący 5 lat historii Domu a także wysłuchać koncert duetu "Jacek i Placek". Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac podopiecznych.