Delegacja powiatu na obchodach 20 rocznicy obalenia muru berlińskiego w Ilmenau

Przemówienia, koncert orkiestry wojskowej, recital grupy wokalnej ze szkoły muzycznej Arnstadt-Ilmenau oraz występ Zespołu Tanecznego "Uśmiech" z Liśca Wielkiego - tak w piątek (2 października) powiat Ilm świętował 20 rocznicę zburzenia muru berlińskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele powiatów partnerskich: konińskiego, Kassel i Lahn-Dill (Hesja) oraz Saarapflaz (Saara).

Lokalne rocznicowe obchody odbyły się w Domu Kultury w Ilmenau. Reprezentująca powiat koniński Małgorzata Waszak w swoim wystąpieniu podkreśliła, że bez zjednoczenia Niemiec i odzyskania niepodległości przez państwa bloku sowieckiego nie byłoby jedności Europy. - Dobrym przykładem na to, jak wiele łączy nasze narody może być trwająca od ośmiu lat przyjaźń pomiędzy Powiatem Konińskim i Ilm Kreis. A wymowne dowody tej przyjaźni stanowią impuls dla obu samorządów do jej pielęgnowania i rozszerzania współpracy na kolejne płaszczyzny życia społecznego - mówiła Małgorzata Waszak.

Miłą niespodzianką dla uczestników piątkowego spotkania był występ Zespołu Tanecznego "Uśmiech" z Liśca Wielkiego, który zaprezentował wiązankę tańców łowickich, kujawiaka oraz poloneza. Piękne stroje oraz emocje, jakie tańczący przekazali uczestnikom uroczystości były nie tylko tematem weekendowych rozmów mieszkańców powiatu. Informacja o występie polskiego zespołu znalazła się też dzień później w lokalnej prasie. Niemcy byli pod ogromnym wrażeniem pasji, z jaką nasi tancerze wykonywali tańce. Okazja do podobnych przeżyć była również podczas sobotniej prezentacji na festynie zorganizowanym na stacji kolejowej w Stützerbach.

W programie wizyty konińskiej delegacji w powiecie Ilm znalazło się również zwiedzanie stolicy Turyngii - Erfurtu.

Delegacja powiatu na obchodach 20 rocznicy obalenia muru berlińskiego w Ilmenau