Rolnicy z powiatu konińskiego wśród laureatów Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku

22 marca poznaliśmy nazwiska laureatów VIII edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. 10 tysięcy złotych oraz statuetki Siewcy otrzymało 10 najbardziej przedsiębiorczych wielkopolskich farmerów, w tym dwaj gospodarze z powiatu konińskiego: Marek Kantarowski i Mariusz Smolarek.

W Gali Wielkopolskiego Rolnika Roku, która odbyła się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, państwu Kantarowskim i Smolarkom towarzyszyli starosta koniński Stanisław Bielik i inspektor ds. rolnictwa Bożena Frankowska.

Celem, trwającego od 8 lat, konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa.
W dotychczasowych edycjach, na 600 rolników biorących w nim udział, statuetką nagrodzono 69 - wyróżniających się konkurencyjnością, innowacyjnością oraz stosowaniem nowoczesnych technologii.

W tym roku, wśród 18 gospodarzy nominowanych z 31 powiatów Wielkopolski znalazło się trzech rolników z powiatu konińskiego: Marek Kantarowski i Mariusz Smolarek z miejscowości Izabelin w Gminie Kramsk oraz Krzysztof Ruszczyński z Sycewa w gminie Sompolno. A prestiżowy Tytuł "Wielkopolski Rolnik Roku 2008" trafił aż do dwóch z nich.

Gospodarstwa laureatów z naszego powiatu są całkowicie zmechanizowane i spełniają wszystkie wymogi unijne.

Państwo Alicja i Marek Kantarowscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 75 ha i specjalizują się w produkcji mleka. Hodując 120 sztuk bydła (w tym 67 krów mlecznych) osiągają rocznie średnią wydajność od jednej krowy ok. 8650 litrów mleka w klasie ekstra.

Teresa i Mariusz Smolarkowie są właścicielami gospodarstwa o powierzchni 65 ha, którego głównym kierunkiem produkcji jest również mleko. Hodowla 110 sztuk bydła (w tym 70 krów) pozwala im osiągać rocznie 8500 litrów mleka od jednej krowy w klasie ekstra.

Sukces naszych rolników jest kolejnym potwierdzeniem na to, że niewielkie gospodarstwa mogą osiągnąć wysoki poziom produkcji i satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne.

Rolnicy z powiatu konińskiego wśród laureatów Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku