Powołano Komitet Regionalny "Chopin 2010"

Powiat koniński rozpoczął przygotowania do uczczenia 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

17 marca, podczas spotkania w konińskim Starostwie powołany został Komitet Regionalny "Chopin 2010", który pełnić będzie rolę koordynatora przyszłorocznych obchodów na terenie powiatu.

W pracach Komitetu zadeklarowali udział wszyscy uczestnicy wtorkowego spotkania: przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, członkowie Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Żychlinie a także instytucje kulturalne i placówki oświatowe.

Głównym zadaniem Komitetu będzie przygotowanie miejscowego programu obchodów dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwać będzie 3 osobowe prezydium: Ryszard Sławiński - przewodniczący Komitetu, Starosta Koniński Stanisław Bielik, z- ca przewodniczącego oraz Danuta Plucińska - sekretarz.

Przypadająca w 2010 roku okrągła rocznica urodzin Kompozytora ma zaznaczyć się w świadomości mieszkańców powiatu jako wielkie święto kultury polskiej. Ma również posłużyć promocji Żychlina w kraju i zagranicą, jako miejsca kojarzonego z osobą Chopina.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny dla szkół muzycznych I i II stopnia, szereg koncertów z udziałem utalentowanych młodych pianistów, m.in. Festiwal Chopinowski - Interpretacje Młodych, to projekty które na pewno włączone zostaną do programu przyszłorocznych obchodów. Dyskutowano także o możliwości zbudowania w Żychlinie popiersia Fryderyka Chopina oraz utworzenia Izby Pamięci poświęconej Kompozytorowi. Wicestarosta Małgorzata Waszak poinformowała uczestników spotkania o planach samorządu powiatowego dotyczących rewitalizacji kompleksu pałacowo - parkowego w Żychlinie. Niestety, z powodu braku wystarczających środków, inwestycji nie uda się zrealizować na czas obchodów.

O kolejnych posiedzeniach Komitetu i rozstrzygnięciach dotyczących programu regionalnych obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina będziemy informować na bieżąco.

Powołano Komitet Regionalny