O pomocy społecznej na Ukrainie

Wymiana doświadczeń na płaszczyźnie pomocy społecznej, zwłaszcza w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych była głównym celem wizyty delegacji Powiatu Konińskiego w zaprzyjaźnionym Rejonie Kozjatyńskim na Ukrainie.

Oficjalnej delegacji, złożonej z przedstawicieli lokalnych organizacji i placówek pomocy społecznej oraz reprezentantów holenderskiej Fundacji Stichting Eemsmond Helpt De Polen przewodniczyła Małgorzata Waszak Wicestarosta Koniński.

Trwająca pięć dni, 1-5 marca br., wizyta na Ukrainie miała na celu wzmocnienie kontaktów partnerskich poprzez zainicjowanie współpracy holenderskiej Fundacji z Rejonem Kozjatyńskim. Zgodnie z programem pobytu, oprócz oficjalnego spotkania z władzami Administracji Rejonu Kozjatyńskiego, delegacja odwiedziła szkołę, w której uczą się dzieci z wadami wzroku, ośrodek wsparcia dziennego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, dom spokojnej starości oraz szpital rejonowy w Kozjatyniu. Spotkania w tych instytucjach pozwoliły przedstawicielom holenderskiej Fundacji poznać potrzeby w zakresie sprzętu rehabilitacyjnego występujące w rejonie kozjatyńskim .W chwili obecnej trwają uzgodnienia dotyczące przekazania przez holenderską Fundację Stichting Eemsmond Helpt De Polen najbardziej potrzebnego wyposażenia naszym wschodnim partnerom.

Ponadto gospodarze zorganizowali wycieczkę do Kijowa, podczas której nasza delegacja spotkała się z Konsulem Generalnym RP w Kijowie. W trakcie spotkania rozmawiano głównie o zadaniach realizowanych przez samorząd Powiatu Konińskiego oraz prowadzonej od 4 lat współpracy z Rejonem Kozjatyńskim.

W programie pobytu nie mogło zabraknąć wizyty w Centrum Kultury Polskiej im. Tymosza Padury w Kozjatyniu i spotkania z dziećmi uczęszczającymi do polskiej niedzielnej szkoły.

Pobyt na Ukrainie należał do bardzo intensywnych i zarazem pouczających. Wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania pomocy społecznej oraz - w dalszej perspektywie - bezpośrednie kontakty organizacji pozarządowych zajmujących się głównie wsparciem osób niepełnosprawnych z powiatu konińskiego i Rejonu Kozjatyńskiego pozwolą na wzmocnienie zawiązanego w 2005 roku partnerstwa.

O pomocy społecznej na Ukrainie