Trzeci rok realizacji Programu usuwania azbestu

W tym roku z powiatu konińskiego zniknie kolejne 520 ton azbestu. 8 maja br., Starostwo Powiatowe w Koninie podpisało umowę z firmą AM Trans Progres Sp. z o.o. w Poznaniu na "Usuwanie azbestu z terenu powiatu konińskiego w 2009 r".

Zgodnie z przedmiotem zamówienia, wyłoniona w przetargu firma wykona także wszystkie prace związane z transportem i unieszkodliwianiem zdemontowanych wyrobów.

Na tegoroczną realizację zadania, konińskie Starostwo zabezpieczyło 558 200,00 zł, z czego kwotę 228 200,00 zł pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Środki te pozwolą zrealizować ok. 250 wniosków, dzięki czemu w tym roku zniknie z terenu powiatu kolejne 520 ton azbestu.

Warto przypomnieć, że Powiat Koniński był drugim samorządem w Wielkopolsce, który opracował Program usuwania azbestu. Przed jego wdrożeniem, w 2007 r. gminy powiatu dokonały szacunkowej inwentaryzacji ilości azbestu na swoim terenie, według której ustalono, iż w tym czasie w budownictwie indywidualnym w powiecie występowało ok. 49 000 ton azbestu. Do tej pory, z Programu skorzystało 352 wnioskodawców, co w efekcie pozwoliło na zdemontowanie i unieszkodliwienie 865 ton wyrobów azbestowych za ponad 1 mln zł.
"Program usuwania azbestu…" kontynuowany będzie w powiecie konińskim do 2012 roku.