Jubileuszowy Plener Malarski dobiegł końca

O tym, jak malowniczy jest krajobraz powiatu konińskiego można się było przekonać odwiedzając autorską wystawę malarską uczestników plenerów ślesińskich.

Okazją do zorganizowania wczorajszego wernisażu i zaprezentowania w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie 60 poplenerowych obrazów było dziesiąte spotkanie artystów malarzy w powiecie konińskim.

Jubileuszowa wystawa zobrazowała nie tylko dorobek artystyczny, jakim zaowocowały dotychczasowe plenery ale także zmiany jakie nastąpiły w krajobrazie Ziemi Konińskiej w ciągu ostatnich 10 lat. Korzystając z języka sztuki, malarze przedstawili zakątki naszego powiatu w zupełnie innym świetle. Obrazy namalowane podczas ich wizyt w Ślesinie stanowią zapis emocji oraz indywidualnego postrzegania otaczającej nas przyrody i architektury.

Jak wielokrotnie podkreślali uczestnicy plenerów, impulsem dla ich twórczości były niezwykłe walory przyrodniczo - krajobrazowe powiatu. W ciągu tych 10 lat, najpiękniejsze miejsca Ziemi Konińskiej stały się motywem twórczej pracy dla 35 wybitnych artystów z kraju i zagranicy.

Zaproszenie konińskiego Starostwa do udziału w tegorocznym Plenerze przyjęło 17 malarzy: Dorota Falkowska - Adamiec, Jan Wołek, Jan Grabski, Zenon Korytkowski, Czesław Romanowski, Michał Cander, Ryszard Rogala, Marian Danielewicz, Cecylia Szerszeń, Anna Ksykiewicz, Krystyna Jasińska, Edyta Rudkowska, Dorota Waligóra, Zenon Żyburtowicz, Giotto Dimitrow oraz Danuta i Henryk Drzewieccy. Funkcję Honorowego Komisarza Artystycznego Jubileuszowego Pleneru powierzono nieobecnemu z powodu choroby, Jerzemu Gnatowskiemu, który motywował i wspierał uczestników dziewięciu poprzednich spotkań w Ślesinie. Nie zabrakło także wspomnień o innych nieobecnych artystach, zmarłych: Franciszku Czempiku, Andrzeju Kołodzieju, Andrzeju Jałowińskim oraz Krzysztofie Canderze,

Wszystkim artystom, którzy swoją obecnością w plenerach ślesińskich zapisali się w historii powiatu konińskiego, podziękowała Małgorzata Waszak. Wicestarosta podkreśliła znaczenie tych artystycznych spotkań zarówno dla promocji malarstwa wśród lokalnej społeczności, jak i zmiany wizerunku powiatu konińskiego.

Dla upamiętnienia Jubileuszowego Pleneru, artyści - malarze otrzymali statuetki i upominki. I choć X spotkanie artystyczne w powiecie przeszło już do historii, zapraszamy na kolejną wystawę poplenerową za rok. Natomiast, wszystkim miłośnikom sztuki, którym ten czas oczekiwania wydaje się zbyt długi, proponujemy wizytę w Powiatowej Galerii Malarstwa, która mieści się w Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie

Jubileuszowy Plener Malarski dobiegł końca