Skocz do zawartości

Maj

"Dzień Estoński" nową tradycją powiatu

O tym jak ciekawa jest kultura oraz historia Estonii mogli przekonać się uczestnicy "Dnia Estońskiego" w Sompolnie.
 
Po raz pierwszy, organizowany wspólnie przez konińskie Starostwo i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sompolnie, projekt pt. "Dzień Estoński" okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem, w którym wzięło udział ponad 80 osób.
 
Podróż po Estonii rozpoczął występ młodzieży z miejscowego liceum. Rozpad Związku Radzieckiego i odzyskanie niepodległości jednej z jego republik stały się tematem przewodnim przygotowanej przez uczniów pantomimy. Po impresji artystycznej nawiązującej do odrodzenia Estonii, do czasów współczesnych przeniósł uczestników spotkania Mieszko Łukaszewicz, asystent Konsula Honorowego Republiki Estonii w Poznaniu.
 
Dopełnieniem opowieści o ojczyźnie zagranicznego partnera powiatu konińskiego była wystawa przedstawiająca krajobrazy, przyrodę, historię Estonii a także żyjących tam ludzi, ich obyczaje i kulturę.
 
Ostatnim i zarazem najbardziej emocjonującym etapem podróży po tym niewielkim kraju bałtyckim był "Quiz wiedzy o Estonii". Dwanaścioro uczniów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu zmierzyło się z 15 - oma pytaniami dotyczącymi różnych dziedzin życia społeczno- gospodarczego Estonii. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów był wysoki poziom wiedzy o problematyce estońskiej.
 
Pomimo wyrównanej rywalizacji, najlepsza okazała się drużyna gospodarzy,czyli uczniowie z ZSP w Sompolnie. Miejsce II wywalczyła młodzież z ZSP w Kleczewie a ZSE-U w Żychlinie, tym razem musiał zadowolić się miejscem trzecim.
 
Wszyscy uczestnicy "Dnia Estońskiego" w Sompolnie otrzymali pamiątkowe upominki a laureaci konkursu - odtwarzacze mp4.
 
Estonia, maleńki kraj, położony gdzieś daleko stąd, naprawdę wart jest poznania. Potwierdzeniem na to jest zapowiedź zorganizowania kolejnej imprezy w przyszłym roku. Czyżby narodziła się w powiecie nowa tradycja?

Zobacz także:
Tłumacz MigamPowiatowe Centrum Zrządzania Kryzysowego w Koninierozlicz PITLogo Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w KoninieLogo Stowarzyszenia Aglomeracji Konińskiej
© 2020 Starostwo Powiatowe w Koninie – Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: WR Consulting