Powiat koniński uczcił obchody 90 - rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Nabożeństwem Ekumenicznym, apelem poległych oraz wykładem z inscenizacją słowno - muzyczną uczczono w powiecie 90 - rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Z inicjatywy Kapelana Ekumenicznego, ks. Tadeusz Jelinka i Starosty Konińskiego Stanisława Bielika, dziś w Żychlinie odbyły się uroczystości upamiętniające pierwszy zwycięski zryw narodowy w historii naszego kraju.

Tegoroczne obchody rocznicowe miały szczególny charakter i wymiar.
W uroczystościach wzięli udział: parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, powiatu, duchowieństwa, wojska, organizacji kombatanckich oraz młodzież ze szkół powiatu konińskiego i kolskiego.

Oficjalną część obchodów rozpoczęło nabożeństwo w Kościele Ewangelicko -Reformowanym w Żychlinie, któremu oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych Wojska Polskiego z Poznania.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był apel poległych w przykościelnym lapidarium oraz złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi ku czci poległych powstańców.

W drugiej części obchodów rocznicowych, która odbyła się w Kompleksie Sportowo- Dydaktycznym w Żychlinie, goście wzięli udział w wykładzie poświęconym Powstaniu Wielkopolskiemu a także w przygotowanej przez młodzież inscenizacji słowno - muzycznej, będącej artystyczną wizją wydarzeń, które rozegrały się dziewięćdziesiąt lat temu.

Jak podkreślił Starosta Stanisław Bielik: "Ten pierwszy zwycięski zryw narodowy wart jest tego, by stać się ważnym elementem naszej zbiorowej pamięci….Dzięki takim uroczystościom, nie zapomnimy o naszej przeszłości i ocalimy od zapomnienia ludzi, którzy zasłużyli się Wielkopolsce i jej społeczności."

Powiat koniński uczcił obchody 90 - rocznicy Powstania Wielkopolskiego