Lipiec

Zakończono wizytację gospodarstw biorących udział w VII edycji Konkursu "Powiatowy Rolnik Roku"

11 rolników z powiatu konińskiego otrzymało nominację do tytułu "Powiatowy Rolnik Roku 2009".

Od siedmiu lat, konińskie Starostwo organizuje Konkurs "Powiatowy Rolnik Roku", który ma na celu wyróżnienie najbardziej przedsiębiorczych rolników z powiatu konińskiego, posiadających nowoczesne gospodarstwa, spełniające zasady ochrony środowiska i warunki zoohigieniczne.

Zgodnie z regulaminem Konkursu, kandydatów do tytułu "Powiatowy Rolnik Roku" zgłaszają urzędy gmin, Powiatowy Zespół Doradczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Biuro Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Do udziału w VII edycji Konkursu zgłoszonych zostało 21 gospodarstw, które w lipcu br. wizytowane były przez - powołaną Zarządzeniem Starosty Konińskiego - Kapitułę, w składzie: przewodniczący - członek Zarządu Powiatu Zenon Paszek, kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Juliusz Kłaniecki, Przewodniczący Izby Rolniczej w Koninie Stanisław Zych, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Rolnictwa Rady Powiatu Zdzisław Łukaszewski, kierownik Referatu KRUS Ewa Jakubowska i inspektor biura Rolnictwa i Leśnictwa konińskiego Starostwa Bożena Frankowska.

Gospodarstwa poddane zostały wnikliwej ocenie wg następujących kryteriów: poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizacja gospodarstwa i racjonalność wyposażenia, możliwe do oceny efekty ekonomiczne, stosowanie zwykłej dobrej praktyki rolniczej, dobrostan zwierząt, przestrzeganie zasad BHP oraz ogólna ocena kandydata .

Od kilku lat, rolnicy powiatu konińskiego zaliczani są do najlepszych w Wielkopolsce producentów mleka, wieprzowiny, owoców i warzyw, a ich gospodarstwa wyróżniają się konkurencyjnością, innowacyjnością oraz stosowaniem nowoczesnych technologii.
Kapituła Konkursu stanęła więc przed bardzo trudnym zadaniem. Intensywne obrady zakończyły się przyznaniem 11 nominacji do tytułu "Powiatowy Rolnik Roku 2009". Wyróżnione gospodarstwa są całkowicie zmechanizowane i spełniają najwyższe standardy.

Nazwiska zwycięzców IV edycji Konkursu oraz wszystkich nominowanych poznamy 23 sierpnia podczas powiatowych uroczystości dożynkowych w Wierzbniku.

Zakończono wizytację gospodarstw biorących udział w VII edycji Konkursu