Z jubileuszowych uroczystości w Ilm Kreis

"Dziś, gdy żyjemy w jednej, wspólnej Europie nie powinno nic nas dzielić, ale wszystko łączyć", te słowa Starosta koniński Stanisław Bielik skierował do władz samorządowych i społeczności Ilm Kreis, podczas uroczystości jubileuszowych niemieckiego Powiatu.

14 lipca, siedmioosobowa delegacja z powiatu konińskiego udała się z najlepszymi życzeniami do zaprzyjaźnionego powiatu Ilm, który obchodził 15 - lecie istnienia.
Uroczystości jubileuszowe połączono z inauguracyjnym posiedzeniem Rady Powiatu Ilm wybranej na kadencję 2009-2014. Świecka część obchodów i nabożeństwo ekumeniczne z okazji ukonstytuowania się nowej Rady odbyły się w XII - wiecznym kościele Liebfrauenkirche w Arnstadt.
Podczas uroczystości nie zabrakło okolicznościowych wystąpień.
W imieniu samorządu powiatu konińskiego, głos zabrał Starosta Stanisław Bielik, który gratulując mieszkańcom i władzom Ilm jubileuszu, podziękował za 7-letnią współpracę służącą wzajemnemu poznaniu kultur, historii i obyczajów społeczeństw obydwu powiatów.
Do gratulacji i podziękowań, Starosta dołączył także najlepsze życzenia: " Na kolejne lata, życzę Wam, Drodzy Przyjaciele - wytrwałości oraz efektywności w realizowaniu przedsięwzięć, służących rozwojowi i rozsławieniu Powiatu Ilm w Europie i na Świecie. Wspólnocie mieszkańców Ilm życzę, natomiast, pogody ducha na co dzień oraz zadowolenia z decyzji podejmowanych przez przedstawicieli lokalnego samorządu."
Oprawę uroczystości stanowiły interpretacje utworów Haydna oraz Mozarta w wykonaniu kwartetu smyczkowego z Ilmenau. Goście mogli obejrzeć także film promujący walory turystyczne, kulturowe i gospodarcze powiatu oraz dokumentujący 15 - letnie dokonania samorządu Ilm.
Zaproszenie na jubileuszowe obchody powiatu Ilm przyjęło ok. stu gości, przedstawicieli władz sąsiednich powiatów, lokalnych samorządów, służb mundurowych oraz rady powiatu Ilm wszystkich kadencji. Powiat koniński reprezentowała delegacja, w składzie: starosta Stanisław Bielik, radni: Elżbieta Raźna, Zenon Paszek, Andrzej Kłosowski, Henryk Chudziński, Jan Krzysztof Tomczak oraz Ewelina Rapeła z wydziału promocji i rozwoju.
Po uroczystościach, konińscy samorządowcy zwiedzili stolicę powiatu - Arnstadt oraz Muzeum Turyńskiej Kiełbaski w Holzhausen.

Zgodnie z umową o współpracy partnerskiej, dwudniowy pobyt polskiej delegacji w Ilm sfinansowany został przez stronę zapraszającą.

Z jubileuszowych uroczystości w Ilm Kreis