"Anulki" wróciły z Ukrainy

Kleczewskie "Anulki" wróciły z Ukrainy bogatsze o nowe przyjaźnie i umiejętności taneczne.

Na zaproszenie administracji rejonu kozjatyńskiego, dziesięcioosobowa grupa taneczna z Kleczewa gościła w lipcu w Samogorodku biorąc udział w warsztatach tanecznych.

"Wszędzie gdzie byliśmy witano nas z wielką serdecznością i okazywano przyjaźń" mówi Anna Tylman choreograf i opiekun Zespołu "Anulki" "Dzięki tym warsztatom wzbogaciliśmy swoje umiejętności taneczne, poznaliśmy ukraińskie tańce narodowe oraz niektóre tańce standardowe. Zajęcia odbywały się w przemiłej atmosferze" wspomina Anna Tylman.

Poza udziałem w tygodniowym intensywnym programie warsztatów, młodzi tancerze z Kleczewa poznawali historię i kulturę Ukrainy odwiedzając m.in.: Muzeum w Sestrenowce, poświęcone pamięci pierwszego prezydenta Ukrainy Mychajło Hruszewskiego oraz Muzeum Chleba we wsi Bilopilia. Dużym przeżyciem dla całego Zespołu był występ podczas festynu ludowego w Samogorodku z okazji nocy Kupały. Bardzo miłym akcentem podczas tych uroczystości, był wykonany przez gospodarzy "Polonez Ogińskiego" zadedykowany gościom z Polski.

Inicjatorem i organizatorem wyjazdu Zespołu "Anulki" na Ukrainę było Starostwo Powiatowe w Koninie.

Od czterech lat, powiat koniński prowadzi wymianę kulturalną z regionem kozjatyńskim w ramach umowy partnerskiej. Owocem dotychczasowej współpracy na tym polu był m.in. ubiegłoroczny udział w warsztatach tanecznych w Kozjatyniu zespołu "Uśmiech" z Liścca Wielkiego oraz uczestnictwo delegacji kół gospodyń wiejskich z powiatu w narodowym ukraińskim "Święcie Rolnika". Z kolei, w ramach warsztatów artystycznych, Skorzęcin odwiedziły: zespół "Podlijskij Witerec" oraz grupa taneczna "Neposedy" z Samogorodka a na powiatowych dożynkach w Brzeźnie zatańczył ludowy zespół "Zoriana". W czerwcu tego roku, na Międzynarodowym Seminarium Kół Gospodyń Wiejskich w Kleczewie oraz na Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego gościliśmy panie z ukraińskiej organizacji kobiecej.

W sierpniu br, planowana jest kolejna wizyta na Ukrainie przedstawicielek kół gospodyń wiejskich z powiatu konińskiego a we wrześniu - udział ukraińskiego zespołu dziecięcego w warsztatach w Skorzęcinie.