O drogach na konferencji prasowej Starosty

Samorząd powiatu zamierza przeznaczyć na tegoroczne inwestycje i remonty na drogach prawie trzykrotnie więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym.

1 kwietnia, w siedzibie urzędu odbyła się konferencja prasowa Starosty Konińskiego, poświęcona planom samorządu powiatowego dotyczącym rozbudowy infrastruktury drogowej w 2009 r.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział Starosta Stanisław Bielik, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Koninie Zbigniew Winczewski i jego zastępca, inżynier Antoni Bąk.

Zanim Starosta Koniński omówił plany dotyczące tegorocznych inwestycji i remontów na drogach powiatu, podsumował zadania drogowe zrealizowane przez powiat w 2008r.

W ubiegłym roku, poprawienie stanu dróg kosztowało samorząd powiatu łącznie 9.304.801zł., z czego 2 669.263. zł - inwestycje, 3.660.041 zł - remonty nawierzchni remonty kapitalne a 1.981.294 zł - utrzymanie dróg, mostów i promów.

Starosta podkreślił, że rok 2008 był jednym z nielicznych, w których na realizację zadań drogowych powiat nie zaciągnął kredytu. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu, jakiego powiatowi udzieliły gminy, a które wyniosło 3.245.532 zł. Jak pokazuje kilka ostatnich lat, realizacja zadań drogowych w ramach partnerstwa samorządu powiatowego i gminnych stała się już tradycją i przynosi bardzo dobre wyniki.

Starosta dodał też, że za wszystkimi inwestycjami drogowymi zrealizowanymi w ubiegłym roku przemawiały względy bezpieczeństwa. Ogólnie, na drogach powiatowych wykonano prawie 40 różnych prac, a do największych z nich należały: przebudowa ul. Kolejowej w Golinie, remont nawierzchni i budowa kanalizacji deszczowej na ulicy Konińskiej w Rychwale oraz przebudowa drogi Wierzbinek - Sadlno.

Środki, jakie samorząd powiatu zamierza przeznaczyć na tegoroczne inwestycje i remonty na drogach są niemalże trzykrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. Z zaplanowanych na ten cel - 25.510.735 zł., samorząd zamierza zaangażować 18.532.900 zł na zadania inwestycyjne, 4.877.835 zł. - na remonty kapitalne dróg a 2.100.000 zł. - na ich bieżące utrzymanie. Coraz więcej prac na drogach naszego powiatu realizowana jest przy pomocy środków pozabudżetowych, zarówno unijnych jak i krajowych. Stąd na sfinansowanie tegorocznych inwestycji samorząd powiatu będzie zabiegał o pozyskanie ponad 15.000.000 zł.

Na zakończenie konferencji, Starosta Stanisław Bielik wymienił kilka największych zadań drogowych przewidzianych do realizacji w 2009 roku. Szef urzędu zapowiedział m.in.: przebudowę drogi powiatowej nr 3096P na odcinku Konin (Posoka) - Sławsk; kontynuację przebudowy drogi Golina- Kazimierz Biskupi na 1,95 kilometrowym odcinku Spławie - Przyjma, rozpoczęcie przebudowy drogi Wilczogóra- Skulska Wieś, budowę 1,1 km odcinka drogi Boguszyce - Posada, gm. Wierzbinek, dokończenie remontu kapitalnego na 2 km odcinku drogi Wierzbinek- Sadlno, dokończenie remontu drogi Królików - Biała, odtworzenie nawierzchni bitumicznej m.in. na odcinkach dróg: Brzeźno- Krzymów, ul. Pogorzelna w Kramsku, Sompolno- Biele, droga wojewódzka 263- Biskupie, Łysek- Synogać, budowa chodników m.in. w miejscowościach: Złotków - gm. Kleczew, Złotowy - gm. Rychwał, Różopole - gm. Ślesin, Morzyczyn, Sadlno i Krzyszkowice - gm. Wierzbinek.