Kolejny rekord akcji "Drzewko za butelkę"

Ponad 195 tysięcy butelek i nakrętek (155.682 szt. butelek i 39.869 szt. nakrętek) zebrano podczas III Powiatowej Edycji akcji "Drzewko za butelkę". Osiągnięty wynik jest przeszło dwukrotnie większy w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W tym roku, Starostwo Powiatowe w Koninie przystąpiło do akcji "Drzewko za butelkę" w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia o tej samej nazwie, realizowanego przez firmy skupione w Programie "Odpowiedzialność i Troska".

Z podsumowania, które odbyło się dziś w siedzibie konińskiego Starostwa wynika, iż w III Powiatowej Edycji akcji wzięło udział 1600 uczniów z 17 szkół z terenu powiatu konińskiego oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rychwale. Tradycyjnie, wśród uczestników nie zabrakło również pracowników Starostwa.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu, w zamian za zebrane butelki i nakrętki, które trafiają do recyklingu, jego uczestnicy otrzymali sadzonki drzew i krzewów, zakupionych ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zwycięzcy Konkursów w poszczególnych szkołach wyróżnieni zostali także nagrodami rzeczowymi. Warto podkreślić, iż najlepszy wynik w klasyfikacji ogólnej zdobył Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Na drugim miejscu uplasowało się Gimnazjum w Mąkolnie a trzecie zajęli gimnazjaliści z Boguszyc.

Po raz pierwszy w ramach akcji zorganizowano dla dzieci i młodzieży konkurs fotograficzny Eko-foto. Zdobywcą pierwszego miejsca został Mateusz Ligocki uczeń Gimnazjum w Rzgowie, którego nagrodzono aparatem cyfrowym. Z kolei wyróżnienia otrzymały gimnazjalistki z Kramska: Klaudia Kacprzak i Aleksandra Zaczkiewicz.

Ponadto przeprowadzono konkurs na skomponowanie ekologicznej kompozycji, w którym wzięły udział 3 grupy: samorządowców, nauczycieli i uczniów. Każda z przygotowanych przez uczestników kompozycji miała swój niepowtarzalny charakter. Liczyła się zarówno inwencja, estetyka jak i nawiązanie do tematyki ochrony środowiska. Choć w rywalizacji najwyżej oceniono pracę grona pedagogicznego to zgodnie z główną ideą spotkania każdy z uczestników był zwycięzcą. Niezwykle ważna bowiem dla ochrony środowiska jest edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej poprzez tego typu przedsięwzięcia. Na pamiątkę, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali symboliczne drzewka.

Dodatkową atrakcją była możliwość degustacji oraz podziwiania eko-niespodzianek, na przygotowanej specjalnie na tą okazję ekspozycji eko-cafe oraz podczas pokazu eko-makijażu.

Ponownie powiatowa edycja akcji "Drzewko za butelkę" zakończyła się sukcesem. Uczniowie z powiatu konińskiego spisali się na "szóstkę". Ta lekcja ekologii na długo pozostanie w ich pamięci. Ich ogromne zainteresowanie i zaangażowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Kolejny rekord akcji