"Najpiękniejszy Stół Świąteczny" w Żychlinie

Zapach świerku, makowców, blask świec i kolędy wprowadziły wszystkich gości zgromadzonych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie w świąteczny nastrój. To zasługa konkursu "Najpiękniejszy Stół Świąteczny", który odbył się 16 grudnia 2009 r. w murach tej szkoły.

Już po raz siódmy wybierano najciekawszy stół świąteczny. W tym roku tematem konkursu była "Nowoczesna aranżacja stołu wigilijnego".

Do rywalizacji przystąpiły 22 zespoły ze szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Rolniczych CKU w Kościelcu, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Strzałkowie, Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie, Zespołu Szkół CKU w Koninie, Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.
Wybór był bardzo trudny, ponieważ młodzież przygotowała stoły nie tylko awangardowe, nowoczesne, ale także ciepłe, nostalgiczne i z wyrafinowaną elegancją. Pierwsze dwa miejsca jury przyznało uczniom ze szkoły w Kościelcu, a III miejsce drużynie Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie.

Organizatorem konkursu był Klub Młodego Gastronoma, wraz z opiekunami Teresą Muzykiewicz, Iwoną Smarż i Elżbietą Sell, a honorowy patronat sprawował Starosta Koniński.

Równocześnie przeprowadzony został wewnątrzszkolny konkurs kulinarny pod hasłem "Wariacje z makiem". Uczniowie klas żywieniowych i hotelarskich zaprezentowali swoje umiejętności kulinarne sporządzając potrawę, w której występował mak. Kunszt kulinarny przedstawiło 17 uczestników, a jury po wnikliwej ocenie wybrało potrawy, które były najsmaczniejsze i najpiękniej zaprezentowane. Dominowały tradycyjne makowce, ale można było posmakować również "Bombki makowej", "Makowego tortu" czy wigilijnych klusek z makiem. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali, zdaniem oceniających, wysoki poziom sztuki kulinarnej.

Najwyżej oceniono ciasto w wykonaniu Kamila Gajora i Łukasza Jasiakiewicza z IV Techniku Żywienia i Gospodarstwa Domowego, II miejsce przypadło również uczeniom z klasy IV TŻiGD Weronice Filipiak i Maciejowi Powickiemu, a III - równorzędne miejsce zajęły Justyna Wielkopolan z III TH oraz Sylwia Chwacińska z III TŻiGD.