Z VII Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych

Taniec i zabawa królowały wczoraj na kleczewskiej scenie podczas Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych.

Starostwo Powiatowe w Koninie, we współpracy z Centrum Kultury w Kleczewie, już po raz siódmy zorganizowało Międzypowiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Tanecznych, mający na celu edukację artystyczną dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich, z miejscowości w których nie ma ośrodków ani domów kultury.

Z każdym rokiem, Przegląd zyskuje coraz większą popularność i prestiż. 8 czerwca, na scenie kleczewskiego Centrum Kultury wystąpiło ponad 300 uczestników z 23 zespołów z powiatu kolskiego, tureckiego, kaliskiego, wrzesińskiego oraz konińskiego.

Danuta Plucińska, koordynator przedsięwzięcia z ramienia Starostwa, zaprosiła do prac jury tegorocznego Przeglądu: Małgorzatę Łosakiewicz - choreografa zespołu "Warszawianka", działającego przy Uniwersytecie Warszawskim oraz Ewelinę Rapeła z Wydziału Promocji i Rozwoju.

Zgodnie z regulaminem Konkursu, jego uczestnicy prezentowali się w trzech kategoriach: taniec ludowy, taniec nowoczesny oraz inne formy tańca. W każdej z konkursowych kategorii, jury oceniało zespoły według tych samych kryteriów: dobór repertuaru, opracowanie choreograficzne, dobór muzyki, technika wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny.

Poziom zespołów tanecznych był zróżnicowany, ale większość prezentacji cechowała poprawność choreografii oraz duża dbałość o wrażenia estetyczne. Jury Konkursu było pod dużym wrażeniem pracy instruktorów kierujących zespołami. Należy przypomnieć, że są nimi nauczyciele prowadzący naukę tańca w wiejskich szkołach.

Wśród zespołów wykonujących "taniec ludowy", najwyższe noty Jury i nagrodę za I miejsce otrzymał Zespół Tańca Ludowego"Kościelec" z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia w Kościelcu. Jury postanowiło także przyznać w tej kategorii wyróżnienie dla "Tańczących Urwisów" ze Szkoły Podstawowej w Sarbicach, za doskonały układ choreograficzny w tańcach śląskich.

W tańcu nowoczesnym,I nagroda za układ choreograficzny oraz technikę taneczną przypadała zespołowi "Słoneczka 2" z Koźminka. Wyróżnienia za interpretację ruchową muzyki otrzymały dwa zespoły: "CDN Junior" oraz "Anulki" z Kleczewa. Ten ostatni, uhonorowany został także dodatkową nagrodą - za całokształt działalności, którą jest udział w warsztatach tanecznych na Ukrainie.

W trzeciej kategorii, za ciekawy pomysł inscenizacji teatralnej oraz za stworzenie obrazu na scenie, nagrodzony został "Teatr Strefa Cienia" działający przy Szkolnym Ośrodku Wychowawczym w Rychwale.

Z kolei, nagrodę specjalną tegorocznego Przeglądu, ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Kleczew, przyznano zespołowi "CDN" z Opatówka za oryginalną prezentację układu pn. "Requiem" .

Z VII Międzypowiatowego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych