Czerwiec

O tym, że koła gospodyń wiejskich z powiatu konińskiego stanowią doskonałą wizytówkę swoich miejscowości i gmin, przekonywały uczestniczki IV Międzynarodowego Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich, które odbyło się 18 czerwca w Kleczewie.

Zaproszenie Starostwa Powiatowego w Koninie do udziału w IV Międzynarodowym Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich w Kleczewie przyjęło 100 pań zrzeszonych w kołach z naszego powiatu oraz 14 osobowa grupa reprezentująca organizacje kobiece z Holandii, Niemiec i Ukrainy.

Część merytoryczną seminarium poprowadziły: dr Izabela Lipińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Maksencja Bestry z Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Zagadnienia omówione przez prelegentki dotyczyły wykorzystania dziedzictwa kulinarnego dla rozwoju obszarów wiejskich, ochrony prawnej markowych produktów regionalnych oraz sposobów ich promocji wspólnie z samorządami i innymi organizacjami.

Uczestniczki seminarium mogły także zapoznać się z działalnością analogicznych organizacji działających w Holandii, Niemczech i na Ukrainie. Panie z delegacji zagranicznych podzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy społecznej, aktywności na polu kulturalnym, oświatowym i gospodarczym.

Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich w Kleczewie miało nie tylko wymiar edukacyjny ale stało się także doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, przybliżenia kultury ludowej, pochwalenia się osiągnięciami.

W drugiej części spotkania, w ramach przeglądu kuchni regionalnej, odbyła się degustacja rodzimych specjałów kulinarnych. Potrawy prezentowane na oryginalnie nakrytych stołach zachwycały nie tylko smakiem ale i wyglądem. Panie zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich, po raz kolejny potwierdziły swoją aktywność i zaangażowanie w działalność służącą promocji swoich organizacji oraz miejscowości i gmin, z których się wywodzą.

Spotkanie w Kleczewie pokazało, że koła gospodyń wiejskich z powiatu konińskiego należą do nowoczesnych, a zarazem bardzo tradycyjnych stowarzyszeń. Zrzeszone w nich panie kontynuują regionalne tradycje kulinarne ale śledzą też nowinki gastronomiczne i chętnie korzystają ze szkoleń o takiej tematyce.

Jak same podkreślały, ich działalność w kołach nie ogranicza się jedynie do gotowania, są także organizatorkami imprez, celebrują święta i promują różne techniki rękodzieła ludowego. Robią dużo dobrego na wsiach, często stanowią wizytówkę swoich miejscowości oraz gmin.

Z IV Międzynarodowego Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich w Kleczewie