Z dziecięcą wrażliwością i wyobraźnią o legendach Ziemi Konińskiej

Tysiąc osiemset prac nadesłały dzieci na Konkurs plastyczny pt. "Ziemia Konińska historia zaklęta w legendach".

Pomysłodawcą i inicjatorem projektu "Ziemia Konińska historia zaklęta w legendach" była Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto. Do współpracy przy jego realizacji zaproszeni zostali: Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Gminy Stare Miasto oraz 12 bibliotek z terenu powiatu.

Celem przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z kulturą i historią ziemi konińskiej, mającą swe źródło w bogatej tradycji i kulturze ludowej oraz utrwalenie tej wiedzy w formie realizacji plastycznych - ilustracji legend i podań powiatu konińskiego.

Podsumowanie Konkursu, któremu towarzyszyła wystawa prac nagrodzonych i wyróżnionych, odbyło się 4 czerwca w Starostwie Powiatowym w Koninie.

Zainteresowanie Konkursem wśród najmłodszych przerosło oczekiwania organizatorów a dokonanie wyboru najlepszych prac okazało się być niezwykle trudnym zadaniem. Inspirowane legendami ilustracje zachwycały barwą oraz wrażliwością i wyobraźnią młodych twórców.

Najwyżej oceniono walory artystyczne pracy autorstwa sześcioletniego Wiktora Niewęgłowskiego z Przedszkola KOSMATEK w Koninie. Nagroda za drugie miejsce trafiła do Wiktorii Budzińskiej uczennicy pierwszej klasy SP w Woli Podłężnej. Obydwie nagrodzone ilustracje nawiązywały do legendy o powstaniu Konina. III miejsce przypadło Wiktorii Nowackiej ze SP w Liścu Wielkim za zilustrowanie podania o Anielewskim Olbrzymie.

Cenne nagrody książkowe finalistom Konkursu oraz wyróżnionym wręczyła wicestarosta koniński Małgorzata Waszak.

Dodatkową atrakcją dla dzieci było spotkanie z profesorem Grzegorzem Leszczyńskim z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, badaczem i krytykiem literatury oraz autorem wielu publikacji dla dzieci i młodzieży.

Z dziecięcą wrażliwością i wyobraźnią o legendach Ziemi Konińskiej