I "NIESFORNALIA" już za nami

"…bo teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…", pod takim hasłem odbył się I Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych "NIESFORNALIA 2009", zorganizowany przez konińskie Starostwo i Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Rychwale.

Zaproszenie na "NIESFORNALIA " przyjęło pięć amatorskich grup teatralnych. Jako pierwszy wystąpił zespół " Plaster" z Ośrodka Szkolno -Wychowawczego w Kole z przedstawieniem "Bajka z wiedźmą w tle". "Najwięksi Amatorzy" z Pogotowia Opiekuńczego w Koninie zaprezentowali " Opowieść jednego dnia" a Zespół Makuszaki z Ośrodka w Turku "Kota w butach". W inscenizacji "Strachy" wystąpili młodzi aktorzy z grupy teatralnej Marzyciele z SP nr 15 w Koninie. Z kolei, w klimat Warszawy lat dwudziestych wprowadziła widzów grupa teatralna "Strefa Cienia" reprezentująca gospodarzy, czyli ośrodek w Rychwale.

Występy przebiegały w atmosferze ciepła, przyjaźni i serdeczności. Trudno dostrzec było rywalizację, zamiast tego wyczuwało się radość z bycia razem i możliwości pokazania siebie innym. Niepełnosprawni aktorzy, bawiąc się i przeżywając swoje występy - bawili widzów i dostarczyli im niecodziennych przeżyć. A publiczność była wymagająca. Inscenizacje oglądali uczniowie rychwalskiego ośrodka i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Ślesinie. Z wielkim entuzjazmem przyjmowali każde przedstawienie.

Oceny artystycznej Przeglądu podjęła się Anna Janiszewska, animator kultury, wieloletni dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, która wspólnie z pracownikami konińskiego Starostwa, obdarowała aktorów okolicznościowymi statuetkami i nagrodami rzeczowymi.

Jak podkreślają organizatorzy, Przegląd potwierdził, że zabawa w teatr może odgrywać wyjątkową rolę w życiu osób niepełnosprawnych. Z jednej strony, daje im możliwość obcowania ze sztuką i odkrywania własnych talentów, z drugiej - stanowi niezwykle istotną funkcję terapeutyczną. Gra sceniczna wpływa bowiem na przełamywanie wewnętrznych barier, ograniczeń spowodowanych chorobą. Kontakt ze sztuką oddziaływuje korzystnie zarówno na aktorów, jak i niepełnoprawnych widzów.

I Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych należy zaliczyć do bardzo udanych. "NIESFORNALIA" zagoszczą na stałe w kalendarzu imprez powiatowych. Następne spotkanie już za rok.