Ekologiczne działania powiatu znajdą naśladowców

O korzyściach włączania działań proekologicznych w realizację inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych dyskutowali w poniedziałek ( 8 czerwca) uczestnicy konferencji "Polska Wschodnia na zielono" zorganizowanej w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Starostwo Powiatowe zostało poproszone o zaprezentowanie działań prośrodowiskowych podejmowanych przez samorząd w powiecie konińskim.
Podczas prezentacji, Krzysztof Czajkowski, pracownik Wydziału Promocji i Rozwoju konińskiego Starostwa przedstawił działania i inwestycje, które przyczyniły się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleb w powiecie konińskim.
Wykorzystując środki własne i dotacje z funduszy ochrony środowiska, udało się wykonać termomodernizacje należących do powiatu budynków, m.in.: Internetu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleczewie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rychwale, Domu Pomocy Społecznej w Ślesinie, a także siedziby Starostwa.
Dużym sukcesem w dziedzinie ekologii było opracowanie i wdrożenie Programu usuwania azbestu i materiałów zawierających azbest. Starostwo było drugim samorządem w Wielkopolsce, który podjął się tego niełatwego i kosztownego zadania.
Nie bez znaczenia pozostaje także działalność na rzecz edukacji ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza organizowanie cyklicznych przedsięwzięć, takich jak: "Drzewko za butelkę", czy Powiatowy Konkurs Ochrony Środowiska. Dzięki tym, i wielu innym działaniom, Powiat Koniński był wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich konkursach ekologicznych. W tym roku, został także laureatem I miejsca konkursu "Europejskie Trofeum Energetyczne" za oszczędność energii elektrycznej i cieplnej.
Na potwierdzenie informacji o działalności ekologicznej Starostwa i jej wpływie na korzystne zmiany w krajobrazie powiatu, uczestnicy ministerialnej konferencji zobaczyli krótki film prezentujący Powiat Koniński.

Konferencję "Polska Wschodnia na zielono" zorganizowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Do udziału w niej zostali zaproszeni beneficjenci Programu Rozwój Polski Wschodniej zainteresowani tym, jak można zdobyć punkty dla swojego projektu i jednocześnie chronić środowisko. Inwestycje, w których zastosowano rozwiązania przyjazne środowisku mają większe szanse na zdobycie unijnych dotacji w programie.

Ekologiczne działania powiatu znajdą naśladowców