Z wizyty delagacji Ilm Kreis w Powiecie Konińskim

Na zaproszenie Starosty Konińskiego, od 2 do 4 września w naszym powiecie gościła 15 - osobowa delegacja z partnerskiego Ilm. Tym razem, Ziemię Konińską odwiedzili seniorzy i przedstawicielki międzynarodowej organizacji kobiecej z Arnstadt (która zrzesza aktywne panie z Niemiec, Holandii, Chorwacji a także z naszej gminy Kramsk). Przybyłym gościom towarzyszył Starosta powiatu Ilm - dr. Benno Kaufhold.

Wizytę w powiecie, niemieccy goście rozpoczęli od spotkania w firmie "Lehmann & Partner" w Koninie (której główna siedziba znajduje się właśnie na terenie powiatu Ilm) i zwiedzania konińskiej starówki. W drugim dniu, delegacja z powiatu Ilm spotkała się ze Starostą Konińskim w siedzibie urzędu, gdzie przedstawiono prezentację multimedialną powiatu oraz rozmawiano m.in. o sytuacji naszej gospodarki.

Zgodnie z życzeniem gości, program wizyty przewidywał zwiedzanie najbardziej charakterystycznych miejsc naszego powiatu: Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, odkrywki Kopalni Węgla Brunatnego "KONIN" w Kleczewie wraz z rekultywowanymi terenami pokopalnianymi czy też gospodarstwa agroturystycznego "Ania i Filip" w Izabelinie. Największe jednak wrażenie wywarło na niemieckiej delegacji 450-hektarowe gospodarstwo państwa Szmidt w m. Biskupie (gm. Ślesin). Goście wykazali duże zainteresowanie kwestią wykorzystania środków unijnych w funkcjonowaniu naszego rolnictwa.

Kończący wizytę rejs po konińskich jeziorach był nie tylko okazją do podziwiania przyrody czy sportów motorowodnych uprawianych na jeziorach, ale przede wszystkim był czasem na podzielenie się wrażeniami z tej krótkiej aczkolwiek intensywnej wycieczki po powiecie konińskim.

Uczestnicy rejsu dyskutowali także o możliwości rozpoczęcia współpracy pomiędzy kolejnymi grupami społecznymi obu powiatów - klubami seniorów oraz o rozszerzeniu współpracy międzynarodowej sieci kobiet i włączeniu w jej działania pań z pozostałych gmin powiatu konińskiego.

W drodze powrotnej, delegacja z powiatu Ilm odwiedziła stolicę Wielkopolski, Poznań.

Z wizyty delagacji Ilm Kreis w Powiecie Konińskim